A co z niewygodnymi sędziami?

Zastanawiałem się kiedyś, co dzieje się z szeregowym sędzią Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście Wojciechem Łączewskim. Czyli sędzią, który za sprokurowanie afery skazał na kary pozbawienia wolności byłych szefów CBA – w tym Mariusza Kamińskiego – oraz ich dwóch podwładnych.

Czy po ułaskawieniu mszczą się na nim? Jeśli tak – to siedzi już czy uciekł za granicę?

A może źle sądzę Kamińskiego? To dziwny człowiek. I gdyby nie afera z tym Tomkiem-kochankiem i starszą panią (co było mi obrzydliwe), może nawet miałbym do Kamińskiego zaufanie.

Jestem przekonany, że na wszelki wypadek powinien już powstać prywatny komitet autorytetów prawniczych. Taki, który – prywatnie – interesowałby się okresowo: co też dzieje się z sędzią Łączewskim? Na wszelki wypadek może trzeba mieć taki społeczny nadzór.

Na same gazety i telewizję tu za bardzo nie liczę. Chociaż to właśnie u Piotra Pytlakowskiego w „Polityce” czytam, że zmiany w sądownictwie poza sędzią Łączewskim mogą „też złamać życie kilkudziesięciu sędziom uważanym przez rządzącą ekipę za wrogów. Już są poddawani naciskom i wskazywani palcem przez ministra sprawiedliwości jako cele do odstrzału. Na przykład Waldemar Żurek, rzecznik KRS, znienawidzony za ostrą krytykę poczynań PiS. I Igor Tuleya, bo ośmielił się porównać metody stosowane przez CBA w śledztwie przeciwko dr. Mirosławowi G. do stalinowskich. Także Agnieszka Pilarczyk za to, że uniewinniła lekarzy oskarżanych przez rodzinę Ziobrów o błędy, w wyniku których miał stracić życie ojciec ministra. Albo Justyna Koska-Janusz, bo wydała niekorzystny dla Zbigniewa Ziobry wyrok w sprawie, jaką wytoczył [Jaromirowi] Netzlowi, byłemu prezesowi PZU.”

Apeluję więc do profesorów: Jana Widackiego, Mirosława Wyrzykowskiego, Moniki Płatek i Marcina Matczaka. I może też do Fundacji Helsińskiej. To tylko tak na wszelki wypadek: proszę, powołajcie społeczny nadzór profesury prawniczej nad poczynaniami władzy wobec tych sędziów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s