Piszą mi z Petersburga o Czajkowskim i jego symfoniach. Dziękuję!

Pisałem już o moich przyjaciołach z Petersburga – mykologach z instytutu imienia mojego Dziadka. Dziś korespondencja od nich:

„Jak zdrowie drogiego Andrzeja Stefanowicza? Odwiedziłam Pana blog i poczytałam wpisy. Jaki Pan wspaniały! Dzisiaj napisał Pan o roku szkolnym, wczoraj o muzyce, w tym o siódmej symfonii Czajkowskiego. Tłumaczę sobie Pana teksty z pomocą Google. Ja również przeczytałam w Internecie o rekonstrukcji tej symfonii.  

Okazuje się, że Czajkowski rozpoczął pracę nad nową programową symfonią zatytułowaną „Życie” w 1892 roku, po zakończeniu pracy nad swoją Piątą symfonią. Jednakże, w trakcie pracy znaczna część materiału symfonii przeszła do Trzeciego koncertu fortepianowego. W rezultacie ani symfonia ani koncert nie zostały zakończone, a szóstą symfonią kompozytora stała się Symfonia patetyczna. W 1957 roku odbyła się premiera rekonstrukcji tej symfonii, dokonanej przez radzieckiego kompozytora Siemiona Bogatyriowa, i nazwanej przez niego Siódmą symfonią Czajkowskiego. Wydaje mi się, że trzeba przyjąć, że Czajkowski napisał 6 symfonii! 

Widzi Pan, jak pożyteczny jest kontakt z Panem!

Życzę zdrowia i aktywności!

Przesyłam pozdrowienia od wszystkich w Laboratorium!

Wszystkiego dobrego

Tatiana”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s