Dostałem list od organizatorów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Czy to zapowiedź Narodowej Płytoteki? Pomóżcie zrozumieć!

Rok temu napisałem, że w znakomitych kolekcjach płyt, które prenumeruję, poza Chopinem (którego wielu Europejczyków nie uważa za Polaka) nie było W OGóLE MUZYKI POLSKIEJ. Tymczasem w historii mieliśmy piękną dawną muzykę (Musica Antiqua Polonica) i szczególnie piękną (a rzadko docenianą) muzykę współczesną: „Dość wspomnieć trzyczęściową „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego – która była niedawno na szczycie powodzenia światowego. My, Polacy, nie potrafimy docenić i pokazywać naszego dorobku. Jest nowa władza. Jest polityka wychowania patriotycznego. Mamy wstać z kolan – unieść czoło. Pokazać światu, że nie jesteśmy „byle narodem”. Może więc wicepremier i minister kultury zainicjuje wydanie (nie tylko na nasz kraj) kolekcji muzyki polskiej? W odpowiedniej pięknej szacie graficznej, wychodząc od muzyki dawnej (docenianej nawet w PRL!). Szesnastowieczne „Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł oceniam jako najpiękniejszy utwór chóralny, zwłaszcza w wykonaniu chóru Stuligrosza. Ale i Polonez Ogińskiego, i dzieła Moniuszki, Szymanowskiego, Paderewskiego – no i najwięksi chyba obecnie w świecie Penderecki i Górecki. Co się zresztą będę mądrzył ja amator. Są fachowcy. Taka seria mogłaby uzupełnić krzywdzące nas (choć pożyteczne) serie takie jak te wspomniane wyżej. Żeby przyciągnąć nowych fanów, trzeba pokazywać się w świecie.”

Ostatnio powtórzyłem ten postulat w listach do Prezydenta, Ministra Kultury i Mistrza Pendereckiego: na 100-lecie Odzyskania Niepodległości powinniśmy rozdawać w świecie naszą Narodową Kolekcję Płyt! Najlepiej – z gustowną drewnianą półeczką.

I przyszła poczta w tej sprawie. Niezupełnie rozumiem w szczegółach – ale już za samą reakcję dziękuję! Czytelników proszę o pomoc w zrozumieniu: jakaś NARODOWA PŁYTOTEKA będzie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s