Rok szkolny: czy nauczyciele dostaną najnowsze smartfony i tablety?

No więc dzieci i młodzież idą dziś do szkoły. Przykre, że dziwna (jak zwykle) ministerialna postać zdołała dokonać aż takiego zamętu. Zostawmy jednak na moment sprawę gimnazjów i spójrzmy co słychać w klasach.

Wyobrażam sobie takie scenki (obym się mylił): w klasie stoi Pani Nauczycielka, ma telefon komórkowy sprzed paru lat i ledwie umie go obsłużyć. Siedzą uczniowie. Rozwarstwienie ekonomiczne oczywiście dotyczy i ich. Są bogaci w „firmowych ciuchach” i są biedacy. Ci pierwsi wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt informatyczny – najnowsze, drogie tablety, pewnie iPady. I ci biedni, ze starą komórką – podobną do tej, którą ma nauczycielka. Albo i gorszą. Są oczywiście w głębokiej pogardzie tych pierwszych.

No i Pani Nauczycielce coś się tam zacięło w aparaturze – jest bezradna. Przywołuje jednego z tych krezusów, by jej pomógł. Ten paluchem coś przesunął, od niechcenia nacisnął – i już działa! On umie obsłużyć – ona nie.

A co mi się śni? Majaczy? Na parę dni przed końcem wakacji nauczyciele są na szkoleniu. Uczy się ich jak wygląda i jak działa najnowszy, najdroższy sprzęt. Tam od razu  k a ż d y  n a u c z y c i e l  ów najnowszy sprzęt  d o s t a j e  z a  d a r m o. Na zawsze. I po kilku dniach solidnego treningu nie jest już niedouczonym cyfrowym pariasem.

Teraz to uczniowie – nawet ci, co będą w przyszłości bogaczami – zazdroszczą pani nauczycielce. A jak coś się im „zatnie”, to proszą ją o pomoc. I to ona pomaga im – bo umie. I umie też nauczyć korzystania z technologii informacyjnej tych, których na nią nie stać. Pokazać, objaśnić.

Majaki starca? Może tak. Ale jeśli się nie urzeczywistnią, będziemy stać w miejscu. Skoro o prestiżu decyduje sprzęt, to sprzęt musi być w zasięgu tych, którzy nauczają. Chyba, że biedni uczniowie już teraz mają się od nauczycieli uczyć gdzie jest ich miejsce w tej cywilizacji? 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s