Czy obok każdej przychodni nie mógłby zaistnieć klub dla staruszków?

Byłem w przychodni szpitalnej. W poczekalni – tłum. Znakomita większość to ludzie starzy. Ale na ogół nie robili wrażenia specjalnie chorych. Pobyt w poczekalni – wyglądało – robił na nich pozytywne wrażenie. Przeważnie znali się, prowadzili ożywione rozmowy. Czasem nawet kontynuowali je już po wyjściu od lekarza.

Znam wielu staruszków (to oczywiste) i przyszło mi do głowy, że być może wielu z nich chodzi do przychodni jedynie z nudów. Oczywiście wszyscy mamy już jakieś dolegliwości – ale jak zapewniają aptekarze, znaczna część starców nie wykupuje leków. Bo i pieniędzy nie mają, i leki drogie (jak premier-oszustka śmie patrzeć nam w oczy po tym jak obiecywała leki darmowe?).

I tak pomyślałem: może by po prostu w pobliżu szpitala zorganizować staruszkom towarzyskie kluby? Takie z telewizją, gazetami, tanią herbatą i kawą? Mogliby tam się spotykać i nie blokować dojścia do lekarzy tym, którym to jest naprawdę potrzebne. Bo skorzystać z pomocy lekarza muszą tylko czasem. Przypuszczam, że gdyby takie kluby były blisko przychodni, ich bywalcy wcale by wizyt u lekarza nie nadużywali. Mieliby blisko, ale funkcję towarzyską i rozrywkową pełniłyby kluby.  

Proponuję z takimi klubami poeksperymentować i po to, żeby usprawnić działania przychodni lekarskich, i żeby uczynić coś dobrego dla starców. Bo ci, jak na złość, żyją coraz dłużej i dłużej pobierają emerytury. (Niejeden tu całkiem poważnie zapyta: jak śmią? No, na ogół te emerytury są przecież głodowe…). 

Powiedzcie: czy tak naprawdę w naszej kulturze nie jest tak, że starcy na każdym kroku zawadzają? Doświadczenia ze wspaniałym rozwojem i funkcjonowaniem Uniwersytetów Trzeciego Wieku wskazują, że ludzi starych nie stać na kosztowne rozrywki. A nudzą się przecież bardziej niż ludzie młodzi. 

Decydentom dedykuję smutną wiadomość: Wy też będziecie starzy, i to szybciej niż Wam się wydaje. Mówi to jeden z tych, którzy przejścia w wiek emerytalny doświadczyli już ponad dwadzieścia lat temu. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s