Żwawymi piosenkami chcecie uczcić 200 tysięcy zamordowanych cywilów?

1 sierpnia, jak od paru lat, zebrał się tłum i śpiewał. Zasadniczo to miła impreza. Na uroczystości żałobnej pewnie tłumy byłyby mniejsze. Ale czy to możliwe, że w 1944 roku młodzi ludzie naprawdę śpiewali skoczne piosenki nad trupami przyjaciół?

Pisałem już: po Powstaniu popularny był poemat „Czekamy na ciebie, czerwona zarazo, / Byś wybawiła nas od czarnej śmierci, / Choć kraj nasz przedtem rozdarłaś na ćwierci, / Będziesz zbawieniem witanym z odrazą”. Niestety, nie pamiętam dalszego ciągu, ale to ten wstrząsający tekst, a nie „na tygrysy mają visy” (tfu!) oddaje ówczesną atmosferę i nastrój.

Pamiętam, że w 1945 roku po raz pierwszy zarządzono akademię pierwszomajową. Moja koleżanka powiedziała – jak ją gnietli, by coś zadeklamowała – że i owszem, może. Ale tylko „Czerwoną zarazę”. I to ten tekst nie powinien zaginąć.

Dużo piszę o Powstaniu. Spokojnie mógłbym udawać, że to zaangażowanie wynika z własnego doświadczenia. Bo są przekazy (drukowane!), jakobym wtedy walczył. Jednak konsekwentnie prostuję: sam w Powstaniu udziału nie brałem. Po Powstaniu, kiedy w Milanówku były tłumy, wyszukiwaliśmy harcerzy – by w miarę możliwości im pomóc. Bardzo popularną melodią była „Hej chłopcy – bagnet na broń”. Służyła za pewnego rodzaju sygnał rozpoznawczy. Gwizdało się ją – i jak „odgwizdał”, to wiadomo, że swój.

Lubiłem wtedy – i do dziś robi na mnie wrażenie – pieśń „I iść będziemy w Polskę – Szarymi Szeregami”. Piękna treść i melodia. Szkoda, że zamiast głupawej „Sanitariuszki Małgorzatki” nie śpiewają tego.

W zasadzie więc lubię część powstańczych pieśni. Ale pomyślcie: czy żwawe – i przy tym głupie – piosenki to najlepsze uczczenie 200 tysięcy zamordowanych cywilów?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s