Prezydencie Trump: przeproś za Jałtę, znieś wizy, uczcij pokojowy dorobek Polaków. I nie rozśmieszaj mnie „Trójmorzem”…

Zawierucha związana z wizytą Trumpa chyba się przewaliła. Może czas na refleksję. Tak, wiem, że „Ameryka kocha Polskę” – ale dla mnie to wystąpienie było, ot, zachętą handlarza. 

Oprócz Kopernika, Chopina, Kościuszki czy Pułaskiego wymienił też obecną premier (twierdzę, że oszustkę i półinteligentkę – którą chyba syn ksiądz uczy tych kazań bez treści). Pamiętacie jej wołanie – „Dokąd zmierzasz, Europo? Powstań z kolan i obudź się z letargu”? To było w dyskusji nad wotum zaufania dla ministra obrony. Ufacie mu? Bo mnie zakupy, jakie robi ten dziwny minister obrony, obojętne nie są. 

A Trump tak bardzo chciał się podlizać partii rządzącej, bo te nasze 2 procent PKB na obronność, o które w ten sposób zabiega, to przecież będą w ogromnej części pieniądze wysyłane do Stanów. W zamian za 2 procent PKB dostaniemy ich produkty, zresztą często przestarzały złom. Niby nie moja sprawa.

Oglądam to przemówienie i myślę, że jeśli Trump tak bardzo chciał nas uczcić, to powinien:

1. Przeprosić za Jałtę i zachowanie Roosevelta. 

2. Znieść wizy.

3. Nie pleść o Powstaniu, a o Okrągłym Stole i  p o k o j o w e j  transformacji.

4. Powiedzieć o pokojowym dorobku Polaków – powojennej odbudowie i wkładzie polskich uczonych choćby w szczepionki przeciw chorobie Heinego-Medina.

Cóż, czuję się z dumą Europejczykiem i mam przykłady skuteczności Unii Europejskiej. Marzę o UE silnej i solidarnej. Nasz sojusz z USA ponad Unią (czy przeciw Unii – ale jak rozumiem nie przeciw unijnej kasie?) byłby śmieszny – gdyby nie był groźny. Bo świadomie przeżywszy całą drugą wojnę i cały PRL po prostu nie wierzę w ochronny „parasol” USA. A „Trójmorze”? Mnie śmieszy. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s