Nie zapominajmy o pierwszym warszawskim powstaniu. I nie grajmy „na wojence ładnie”, tylko „z tej wojenki wróć”.

Na uroczystościach na Placu Krasińskich było dostojnie i przyjemnie. Poza oczywiście buczeniem. Cóż, chamstwo jest obecne w naszej obyczajowości coraz bardziej, nauka z obrad Sejmu nie idzie w las. 

Zwracam uwagę na dwie sprawy. 

Pierwsza: Trump mógł sobie darować fragment o Alejach w Powstaniu  („Aleje Jerozolimskie i przejście przez nie wymagały ciągłych napraw, wsparcia i posiłków. Ale wola ich obrońców pozostała niezłamana. Zostało utrzymane przez Polaków. Pamięć o tych, którzy zginęli, rezonuje przez dziesięciolecia. Zachód uratowano dzięki krwi patriotów. Każde pokolenie musi odegrać swoją rolę w jego obronie. Każdy fragment cywilizacji jest warty bronienia go za cenę życia.”). 

W to miejsce warto było wspomnieć pierwsze warszawskie powstanie. Bo z placu Krasińskich, na którym Trump stał i przemawiał, było już widać Getto. 

Druga sprawa: na trąbce zagrali melodię, która chyba rośnie na swoisty hejnał. Melodia jest taka sobie, a jej tekst to pieśń z Powstania Styczniowego (jak nie wcześniejsza). Ale uwaga na słowa tej pieśni: „Jak to na wojence ładnie, [!?] / Kiedy ułan z konia spadnie. / Koledzy go nie ratują, [!?] / Jeszcze końmi potratują. / Rotmistrz z listy go wymaże, / Wachmistrz trumnę zrobić każe.” 

Widać jak głupio-podła to pieśń. Wpisuje się w „na tygrysy mają visy” i (tfu, tfu…) „dał nam przykład Bonaparte”. Mam więc propozycję, żeby zamiast tej melodii grali inną, piękną i legionową: „Zakwitały pęki białych róż / Wróć Jasieńku, z tej wojenki wróć / Wróć ucałuj jak za dawnych lat / Dam Ci za to róży najpiękniejszy kwiat”. I słowa sensowne, i melodia piękniejsza. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s