List otwarty do Mistrza Krzysztofa Pendereckiego: na 100-lecie Niepodległości rozjaśnijmy ciemnotę w zakresie wykształcenia muzycznego!

Ropki, 26 czerwca 2017 r.

Wielce Dostojny i Szanowny Mistrz: Krzysztof Penderecki

Nie jestem ani muzykiem, ani muzykologiem. Jestem – po prostu – miłośnikiem muzyki. Tej przez Wielkie „M”.

Boli mnie ciemnota w zakresie wykształcenia muzycznego, w tym brak już nawet, obecnej w mojej młodości, nauki śpiewu w szkole.

Najbardziej jednak boli mnie nieobecność polskiej muzyki, naszego historycznego dorobku, w świadomości już nie tylko Polaków, ale i Obywateli Świata.

Zbliża się setna rocznica odzyskania Państwowości Polski. To wspaniała okazja, by próbować przełamać tę fatalną tendencję. Toteż przed miesiącem zwróciłem się listem otwartym do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, z kopią do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozwalam sobie list ten załączyć. Pisałem: „Panie Prezydencie: uczcijmy Rok Niepodległości rozsławiając w świecie polską muzykę!”.

Niestety, nie doczekałem dotąd reakcji ze strony Kancelarii Prezydenta. Nie wiem, czy mogę jeszcze liczyć na pozytywny odzew. A czas upływa. Zwracam się przeto do Mistrza – Nestora polskiej muzyki współczesnej, Ambasadora naszego dorobku w świecie. Może Pan, Mistrzu, poprze moją inicjatywę i wpłynie na decyzję Prezydenta i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Bądź też może Pan – sam, czy ze znaną z działalności małżonką – podejmie inicjatywę zbliżoną do mojej?

Niech zechce Pan, Mistrzu, przyjąć wyrazy najwyższego szacunku.

Andrzej Jaczewski

Prof. dr hab. medycyny i pedagogiki, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Wieś Ropki, 38-316 Wysowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s