Panie Prezydencie: uczcijmy Rok Niepodległości rozsławiając w świecie polską muzykę! [LIST OTWARTY]

 

 

Ropki, maj 2017

 

Andrzej Jaczewski

Emerytowany profesor UW

 

Do Pana Prezydenta RP

Andrzeja Dudy

 

 

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!

 

Jestem miłośnikiem-amatorem muzyki tzw. „poważnej”. Od lat stwierdzam z żalem, że muzyka polska nie jest znana szerzej ani w Polsce, a często też nawet ani trochę za granicą. Jest to krzywda, ponieważ mamy w tym zakresie wielkie osiągnięcia, a dziś w czołówce światowych kompozytorów przodują Polacy: Górecki, Lutosławski czy Penderecki. Już w przeszłości mieliśmy znaczne muzyczne sukcesy – jak może w żadnej innej dziedzinie. Taki utwór jak Wacława z Szamotuł „Już się zmierzcha” (zwłaszcza w wykonaniu chóru Stuligrosza) może pretendować do ścisłej czołówki utworów chóralnych.

Przed laty wydano serię winyli „Musica Antiqua Polonica”, ale i w XIX, i w XX wieku mieliśmy kompozytorów, których dzieła z powodzeniem zaliczyć można do czołówki światowej. Są twórcy, którzy nie powinni być zapomnianymi w Ojczyźnie: Moniuszko, Szymanowski, Paderewski, Noskowski, Wieniawski – i Bortniański, Łemek z Polski i największy w historii kompozytor śpiewów cerkiewnych. Wszyscy oni zasługują też na pamięć wśród melomanów świata.

Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. To chwila, by przypomnieć Rodakom i światu naszą chlubną tradycję. Pragnę namówić Pana Prezydenta, by z okazji Roku Jubileuszu Odzyskania Niepodległości została wydana „Narodowa Płytoteka Polskiej Muzyki”. Wyobrażam to sobie jako kolekcję kilkudziesięciu płyt zaopatrzonych w broszurki z informacjami o kompozytorze i jego czasach, pięknie ilustrowaną i pięknie wydaną. Byłby to istotny wkład w propagowane aktualnie „wychowanie patriotyczne”. Byłoby słusznym, by istniała także wersja anglojęzyczna, bowiem kolekcję tę powinniśmy propagować (rozdawać nawet) także i za granicą.

Przed kilkudziesięciu laty „Czytelnik” wydał serię dzieł literatury światowej w pięknej serii „Nike”. Również ludzie dalecy od literatury gromadzili wtedy owe tomiki, bo stanowiły ozdobną biblioteczkę nawet u snobów i ignorantów. Na pewno jednak przy tej okazji do światowej literatury sięgnęli i niektórzy czytelnicy. Nawet jeśli zachęceni snobizmem, to przecież z korzyścią dla ich rozwoju intelektualnego. Tu mogłoby być podobnie – tym razem „pod strzechy” mogłaby trafić muzyka polska. Wydanie Płytoteki Narodowej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej byłoby istotnym wkładem w obchody Roku Niepodległości.

 

Łączę wyrazy szacunku,

Prof. dr hab. Andrzej Jaczewski

 

(Kopię tego listu pozwalam sobie przesłać Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s