Dlaczego Piłsudski unicestwił historię „konkurencyjnych” Legionów?

Przed kilku dniami w kanale historycznym w telewizji zobaczyłem materiał na temat Legionów w czasie I wojny światowej. Ale tych walczących po stronie rosyjskiej – zdaje się, że z idei Dmowskiego. Kwaterę główną ci legioniści mieli w Puławach. Zaskoczyło to mnie, bo nigdy nie słyszałem, że i takie „konkurencyjne” Legiony były. Ani jednego nazwiska legionisty nie znałem. No, po prostu – cisza.

Nie nadążyłem notować szczegółów. Pytałem później kilka osób -inteligentów i erudytów – i też nigdy o tych Legionach nie słyszeli. Nic o tym nie czytali. Okazuje się, że Piłsudczycy i Legiony  „austriackie” potrafiły zatrzeć wszelkie ślady.

To krzywda. Tak „na zdrowy rozum” – większą szansę na zwycięstwo, a przy tym na jakieś korzyści narodowe, mieli przedstawiciele Rosji i państw zachodnich. Gdyby nie rewolucja w Rosji, to kto wie – może te właśnie Legiony zadecydowałyby o jakiejś, ja wiem, autonomii czy innej formie wolności? Piłsudski stawiał na zwycięstwo państw centralnych, ale gdyby historia Rosji inaczej się potoczyła, to nie mieliby oni szansy na zwycięstwo. A i Polska jako filia Niemiec to przecież też mało zachęcająca wizja.

Było jak było. Ale sam fakt, że była próba jakby zabezpieczenia się na wypadek rozwiązania innego niż planował Piłsudski, dowodzi dużej dojrzałości politycznej, zdolności przewidywania, planowania. To paskudne, że Sanacja tak unicestwiła historię tamtych Legionów. Bardzo jestem ciekaw ich historii, szczegółów. Audycja była jak to w telewizji – krótka i nie wyczerpująca tematu. Czy moi Czytelnicy słyszeli kiedyś o tych drugich Legionach? Czy są jakieś źródła piśmienne?

Za rok będzie stulecie odzyskania niepodległości. Może – choć to szczegół – wspomnieć o tych „rosyjskich” Legionach? Trzeba wrócić do prawdy.

Drżę, że Kaczyński i jego ferajna zawładną tą piękną rocznicą i okazja do uczczenia historii będzie zmarnowana. Że tak jak przed drugą wojną sanatorzy, IPN zawładnie rocznicą, a historię zakłamią i  zgnoją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s