Jak pomóc rodzinom, w których dziecko ma skłonności homofilne?

Przed kilku dniami natknąłem się na telewizyjną dyskusję, która już się toczyła. Słabo widzę, więc nie wiedziałem ani co to za kanał, ani – gorzej – kto jest uczestnikiem. Mam więc postulat: po zakończeniu zawsze powinno się podawać co to był za program i kto w nim uczestniczył. Ale do rzeczy: dyskusja była o – szeroko pojętym – seksie i uczestniczyły w niej panie robiące wrażenie wykształconych. W pewnym momencie dyskutantka, która wypowiadała się bardzo rzeczowo (cytowała wiele badań itd.) powiedziała coś, co mnie poruszyło. Nie powtórzę dosłownie, ale sens był taki: zaburzenia identyfikacji seksualnej (skłonności gejowskie) pojawiają się często już u dzieci i staramy się w tych sytuacjach pomagać. To mi zabrzmiało jak stwierdzenie, że skłonności homofilne są wśród dzieci i młodzieży patologią, a pomoc polega na jakichś formach terapii.

Zazwyczaj zaznaczam, że wypowiedzi moje na blogu nie mają nic wspólnego z faktem, że byłem profesorem. Tym razem pragnę zabrać głos jako fachowiec, by uspokoić rodziców i pohamować psychologów-terapeutów. Otóż normalną fazą rozwoju erotycznego (zwłaszcza u chłopców) jest faza homofilna. Występuje czasem w formie karykaturalnej wrogości do płci przeciwnej. Trwa różnie długo. W okresie dojrzewania jest normą. Zazwyczaj mija. Żadna terapia nie jest potrzebna. Potrzebne jest tylko uspokojenie rodziców, że rozpoznanie homoseksualizmu przed (umownie) osiemnastym rokiem życia jest błędem.

Tak więc jeżeli dobrze zrozumiałem wypowiedź nieznanej mi z nazwiska pani w telewizji, to budzi się we mnie seksuolog – i korzystam z okazji, by odesłać zainteresowanych do mojej książki „Seksualność dzieci i młodzieży – pół wieku badań i refleksji”. Jednym z powodów napisania tej książki był fakt, że jak wielu seksuologów uważałem kiedyś inaczej – i, co gorsza, mam na swoim sumieniu „leczenie” przypadków homoseksualnych. Często było to źródłem dyskomfortu tych ludzi, ale także tragedii – nawet samobójstw…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s