Jeśli 500+ okaże się programem zadbania o rozwój emocjonalny małych dzieci, to chylę czoła przed autorami.

Nic nie zmieni mojej oceny tego, że oszustka obiecywała po pięćset złotych na dziecko  w s z y s t k i m ,  a dali tylko tym z dwójką dzieci lub więcej. Jednak uczciwie mówię, że ucieszyłem się tym, co usłyszałem w jakiejś audycji o pierwszych skutkach ustawy 500+. Otóż pozytywy są takie, że kobiety bez specjalnego wykształcenia masowo odchodzą z pracy, bo przy tych najuboższych poborach po prostu nie opłaca im się pracować. A to jest właśnie mój (tak, wiem że w ogólności nierealny) postulat, by kobiety zgodnie z ich wielkim przeznaczeniem przede wszystkim zajmowały się wychowywaniem dzieci, a nie tylko ich rodzeniem.

Byłem lekarzem pediatrą. Mam w tym zakresie duże doświadczenie (może przestarzałe, ale jednak) i wiedzę. Otóż nie ma innego prawidłowego, sprawiedliwego i dobrego wprost wyjścia niż żeby dziecko było wychowywane w pierwszych latach przez matkę. By było pieszczone, dotykane – by słyszało pieszczotliwą mowę matki i by to matka je karmiła. Wiem, że narażam się znacznej części kobiet – ale nikt mnie nie przekona, że żłobek to dobre wyjście.  Jako doświadczony pediatra, który przed dziesiątkami lat miał nawet dydaktyczne zajęcia ze studentami medycyny właśnie w żłobku (może pamięta je arcybiskup dr nauk medycznych Hoser, który był moim studentem?) zapytam: czy widzieliście kojce, w których leżą samotne, opuszczone niemowlaki? Są tam regularnie żywione zgodnie z zasadami naukowymi, regularnie (co ile czasu?) przewijane i podmywane, ale: nikt ich nie pieści, nikt do nich nie mówi i nikt ich nie przytula. Tu już jako seksuolog stwierdzam, że do prawidłowego rozwoju emocjonalnego  k o n i e c z n y  jest dotyk – pieszczota i głos matki. Tego żaden żłobek nie załatwi nawet przy maksymalnej woli i zaangażowaniu personelu, którego wysiłek i ciężką pracę w pełni doceniam i chylę przed nimi głowę. Personel naprawdę nie jest w stanie zastąpić matek. Taka jest bolesna i dla mnie oczywista prawda.

Jeżeli 500+ przyczyni się nie tyle do wzrostu demograficznego (choć w znaczącym stopniu tego problemu niestety nie rozwiąże), co do powrotu do domu matki z pracy, a niemowlęcia ze żłobka, to chylę czoła przed PiS-em. Pierwszy i jak dotąd jedyny raz. I to mimo że wyborcze oszustwo pamiętam i go nie wybaczam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s