Mały Powstaniec do muzeum?

Czytam z uwagą komentarze i widzę, że czasem dyskusja wynika jakby obok głównego mojego tematu (ale to nic – dziękuję i proszę o jeszcze!). Mój przyjaciel, o którym zamieściłem wspomnienie, wywołał (już jako nieboszczyk…) dyskusję o pomniku Małego Powstańca. Ale nie tylko – bo i o udziale dzieci w Powstaniu. Nasza dyskusja zastępuje, a może poprzedza publiczną debatę o Powstaniu. Ta nieprędko nastąpi, bo Jarosław Kaczyński nie lubi mówić o ojcu (był ranny w palec na początku Powstania), a tym bardziej o dwustu tysiącach cywilnych ofiar.

O Małym Powstańcu już kiedyś pisałem w tym samym duchu, co komentator, pan Józef („Powstańcy nie byli jak Al-Kaida”). Też jestem przeciw kultowi wysyłania dzieci z butelką benzyny na czołgi. Przypominam sobie, jakie oburzenie w świecie wywołały zdjęcia z jakiegoś państwa afrykańskiego, gdzie do wojny włączano nastolatków. Nie mamy czym się chwalić – choć szczęśliwie pomnik jest fałszem historii. Pamiętam, że inicjatywa pomnika pochodziła z harcerstwa, a władze były (hmm…) umiarkowanie entuzjastyczne. Im w ogóle Powstanie „nie leżało”, jednak z powszechną tradycją walczyć nie chcieli – i ten kult tolerowali. 

Chłopcy, jak oceniam Małego Powstańca, dziesięcioletni, nie walczyli w Powstaniu. A już na pewno młodociani powstańcy nie mieli pistoletów maszynowych. Pomnik więc jest zafałszowaniem. Ale takie mądrości przychodzą (lub nie) do głowy wiele lat później. Natomiast nastolatkowie uczestniczyli. Była bardzo zasłużona Poczta Harcerska i były nastoletnie sanitariuszki. Ja postulowałem (ale po wielu latach od odsłonięcia pomnika przez zmarłego właśnie ostatnio Jerzego Świderskiego), by tego niefortunnego chłopaka przenieść do Muzeum Powstania. Na Starówce natomiast proponowałbym postawić pomnik oddający prawdę.

Wyobrażam to sobie tak: wyłaz z kanału – gramolący się z wyłazu harcerz z Poczty – i klęcząca obok sanitariuszka pomagająca mu wyjść z kanału. Taki pomnik oddawałby prawdę – no i nie kompromitował (i tak skrajnie nieudolnych i nieodpowiedzialnych) przywódców Powstania. Wiem zresztą, że „Orsza” Broniewski podobno też tego pomnika nie akceptował. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s