Życzę Wam dużo piękna i braku lęku przed jutrem!

Święta – więc wypada złożyć życzenia. Mam wrażenie, że wokół tego bloga jest już jakaś stała przyjazna grupa: a więc składam najlepsze życzenia w pierwszej kolejności Wam, stałym Czytelnikom i Komentatorom! Moc życzeń kieruję też w stronę Wszystkim ludzi tutaj przygodnych.

Ja do Świąt mam takie trochę mieszane uczucia, bo jestem ateistą. Ale gorzej jeszcze: u mnie w rodzinie żadnych wigilii, żadnych opłatków nie było (jak i nie było alkoholu: czy uwierzycie mi, że przed wojną w środowiskach inteligenckich, przynajmniej tych mnie znanych, alkoholu pod żadną postacią po prostu nie było? – tak to się zmienia…). Ale Święta Bożego Narodzenia tak wrosły w naszą kulturę i tradycję, że nie bardzo można sobie wyobrazić konsekwentny ateizm akurat teraz. Głęboko powiązane z tą tradycją sztuka, malarstwo, rzeźba i może przede wszystkim muzyka są – niezależnie od wiary czy jej braku – pięknymi rzeczami.

Kolędy wzruszają i chce się je śpiewać bez względu na treść. To wszystko jest estetycznie i emocjonalnie pięknym zjawiskiem. I bardzo dobrze, bo piękno nas ogromnie wzbogaca: człowiek każdej kultury i każdej rasy odczuwa potrzebę czegoś odświętnego, czegoś estetycznego – może tajemniczego? Dlatego kultywujmy tradycję bez względu na elementy treści, bo coś niezwykłego jest nam po prostu potrzebne.

Piękne są i cerkiewne „kałakoly” (kolędy) – ale Oni obchodzą Święta dopiero za dwa tygodnie. Tak więc ja, żyjący na pograniczu kultur, wierzeń i obrządków mam uciechę dwa razy.

Czy zdołamy choćby na parę godzin zapomnieć o tym, co dzieje się dookoła? Stłumić lęk przed jutrem i przed groźbą tego, co najgorsze? Tych chwil, godzin zapomnienia, najserdeczniej Wam wszystkim – i sobie! – życzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s