Oglądajmy „Dreszcze”, ale wyświetlajmy sprostowanie dla młodych widzów.

Oglądałem kolejny już raz film z 1981 roku, który ma niewątpliwą wartość historyczną – „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego. Film można (i trzeba!) pokazywać, by uczyć historii i przestrzegać przed złem. Warto to robić zwłaszcza teraz – nie jestem pewien intencji obecnej władzy. Może zechce spróbować wykorzystać szyld harcerstwa w zmodyfikowany sposób? 

Jest to historia grupy dzieci, które w połowie lat 50. chciano wychować na komunistów. Rzecz dzieje się jeszcze w najgorszych czasach – w 1955 roku. Ale że komuniści (nawet oni!) uznawali wielki autorytet harcerstwa i szacunek społeczny dla tego ruchu – to nie nazwali swojej organizacji „pionierami”, lecz pozostawili nazwę „harcerstwo” i tytuły takie jak „druh” czy hasło „czuwaj!”. Intencja była oczywista. Film jest prawdziwy: pamiętam tamte czasy, tak było. 

Kto znał prawdziwe harcerstwo, nie dał się nabrać. Ale boję się, że wielu młodych ludzi tego nie wie. Dlatego wydaje mi się, że zarówno przed, jak i po filmie, powinno się podać komentarz.

Może coś w tym rodzaju:

„Za chwilę zobaczycie film o grupie dzieci, które chciano wychować na komunistów. Oglądając film, wiedz że jest prawdziwy. Tak jak film pokazuje – rzeczywiście było. Tylko pamiętaj: T O  N I E  M I A Ł O  N I C  W S P ó L N E G O  Z  P R A W D Z I W Y M  H A R C E R S T W E M, pod które się podszywało. W swej perfidii komuniści pozostawili i częściowo mundury, i nazwę harcerstwa – i niektóre typowe dla harcerstwa słowa jak „druh”, „druhna” czy „czuwaj!” – lecz szło im o wielkie oszustwo. Harcerstwo miało w Polsce wielki autorytet i radzieckiej nazwy „pionier” nie chciano wprost wprowadzać.”

Jak Państwo myślicie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s