W gimnazjum wychowanie, w liceum języki obce. Nie ma w Polsce ministra, który by tego umiał dokonać?

Być może niektórzy z moich czytelników pamiętają i wiedzą, że zawsze byłem zwolennikiem gimnazjów. Zdaje się, że w obecnym bałaganie dziwadło-minister swoje zrobi (choć sobie tego nie wyobrażam…). Żal mi, że w dyskusji – nawet w prasie dziś opozycyjnej – zupełnie nie mówi się o tym, o czym wielokrotnie pisałem i co wydaje się oczywistym. Otóż za gimnazjami przemawia aspekt biologiczny, rozwojowy, zdrowotny. Gimnazjum to wiek początku niszczących nawyków: alkoholu, narkotyków, „dzikiego” seksu, tytoniu. To okres, w którym wychowanie ważniejsze jest od edukacji.

A jeśli już mowa o edukacji, to zwrócę uwagę na jedno: szkoła polska nie uczy języków obcych. Są lekcje i nauczyciele biorą pieniądze, ale jak zagadam po niemiecku do licealistów (nawet maturzystów) uczących się tego języka, to nic nie rozumieją – nie mówiąc o tym, by coś powiedzieli… A uczą się kilka lat! Kiedyś to nie było najważniejsze, bo szansa na to, że język obcy będzie potrzebny, była prawie żadna. Teraz jest inaczej: ci, którzy wyjeżdżają (a z moich okolic jest to emigracja już  m a s o w a) skarżą się, że za granicą traktują ich jak dzikusów – bo brak znajomości języków jest obciążeniem, kompromitacją.

Polska szkoła, edukacja, wychowanie wymagają zmian. I to zasadniczych. Ale nie może tego robić na kolanie pierwsza z brzegu – przepraszam… – idiotka. Straszne, że obecny dyktator tego nie dostrzega i nie rozumie. Naprawdę w tym kraju nie ma nikogo normalnego (po prostu kompetentnego) na stanowisko ministra edukacji? Będziemy płacić za to gorzką prawdą (no, ja już nie – ale młodzi tak). 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s