Politycy i redaktorzy uczą Polaków chamskich obyczajów.

Kiedy mawialiśmy, że ktoś „wyraził się nieparlamentarnie”, to jednocześnie zaznaczaliśmy wyjątkową kulturę dyskusji w parlamencie. A dziś? W naszym Parlamencie brak szacunku dla myślącego inaczej – ostentacyjnie lekceważy się tych, których i tak się przegłosuje. Co decydentów obchodzą ich poglądy? Razi mnie, kiedy w czasie wystąpień posłów na mównicy do siedzącego w pierwszym rzędzie Kaczyńskiego podchodzi ktoś i z nim rozmawia. Dziwię się, że posłowie z reguły nie przerywają wtedy swego wystąpienia i nie proszą: „Panie Marszałku – pan prezes partii rządzącej ma jakieś bardzo ważne sprawy do załatwienia. Proszę zarządzić przerwę, by mógł załatwić sprawę, a my poczekajmy”. Gdyby wszyscy i zawsze tak postępowali – to może nauczyliby kultury prezesa i jego interesantów.

A co proponują dziennikarze jako dyskusje na ekranie? Są za mało stanowczy – tylko kilku umie prowadzić kulturalne debaty. Może zapraszają akurat takich gości, a może potrafią utrzymać dyscyplinę. Ale już kiedy redaktor Olejnik zaprosiła minister Kempę i próbowała ją dyscyplinować – nie było efektu. To jedna z tych chamskich dyskutantek (nie waham się tak jej nazwać), która na pytania odpowiada kompletnie nie na temat i ma zwyczaj przekrzykiwać dyskutanta. Nie ona jedna, choć na pewno jest w czołówce. Czy ci dyskutanci nie rozumieją, że jak mówią dwie (lub więcej) osoby naraz, to widz czy słuchacz nic nie rozumie? Czy redaktorzy nie znają polityków? Dlaczego zapraszają ludzi bez kultury? Dlaczego nie umieją po prostu przerwać pyskówki i programu?

Czy politycy i redaktorzy nie zdają sobie sprawy, że tak dyskutując uczą Polaków chamskich obyczajów? Jest na pewno tak, że wzorce zachowań z ekranu oddziałują na szerokie rzesze – zwłaszcza kiedy przykład dają celebryci. Cel i zamysł ustawodawcy był (i wciąż jest) taki, żeby rzeczowa i kulturalna dyskusja toczyła się w samorządach, radach gminnych i miejskich. Ale za chwilę i samorządowcy przesiąkną wzorcami z telewizji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s