To przebaczamy Ukrainie?

Niecały rok temu pisałem, że może by tak już ogłosić apel do Ukraińców: „Przebaczamy i o przebaczenie prosimy”. I niedawno przeczytałem zbiorowy apel o pojednanie polsko-ukraińskie… tyle że napisany przez Ukraińców. Wezwali do „ustanowienia wspólnego Dnia Pamięci Ofiar Naszej Przeszłości i Wiary w Niepowtórzenie się Zła”. Cieszy mnie ten list i sam bym go chętnie podpisał. Zwłaszcza że sytuacja ostatnio raczej martwi. Znów wyczuwam jakieś jej zaostrzenie – jak zwykle głównie w związku z Wołyniem.

W okolicy, w której mieszkam, problem nie jest zupełnie teoretyczny jak w Polsce Centralnej. Podskórnie napięcie istnieje, bo jest i trochę ludzi identyfikujących się z Ukrainą, i trochę Łemków potraktowanych kiedyś w ramach „akcji Wisła” na równi z Ukraińcami (niesłusznie).

A przecież jeżeli mogliśmy pojednać się (prawie zupełnie) z Niemcami, to nieporównanie łatwiej powinniśmy pojednać się z Ukraińcami! Tym bardziej, że są gesty z ich strony. Naprawdę już czas, byśmy przestali do dyskusji bieżących spraw włączać historyczne tematy jak UPA czy Wołyń.

Powinniśmy zrozumieć, że Ukraina to wielki europejski Kraj i Naród – wciśnięty między dwa państwa i narody, które rozwojowo górują: Polskę i Rosję. Ukraina będzie przez długi jeszcze czas związana albo z Europą – przez nas, przez związki z Polską – albo wróci w objęcia Rosji. Teraz jest wyjątkowa koniunktura, by przyciągnąć Ukrainę do nas, do Europy. Ale to wymaga autentycznego pojednania i gestów. I to od nas – jako od aktualnie silniejszych.

Myślę, że „historia patriotyczna” (jaka nam się jawi na horyzoncie wraz z IPN) nie sprzyja temu. Boję się, że będą rozdrapywać rany, wałkować winy, celebrować Wołyń. I obawiam się, że w ten sposób zmarnują wielką historyczną szansę. Byłoby bardzo szkoda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s