Na jubileusz 400 wpisów: porozmawiajmy o PRL.

Jubileusz – jubileuszem, ale życie płynie dalej (jak długo jeszcze…?). Pomyślałem sobie, że na tę okazję trzeba by coś szczególnego. I wymyśliłem.

Najpierw zastrzeżenie: niech nikt nie sądzi, że byłem pozytywnie nastawiony do władzy ludowej. Nie cierpiałem jej – jak większość – i robiłem, co było w mojej mocy, by ją zmienić. Byłem „żołnierzem wyklętym”, byłem w Solidarności – wychylałem się ile mogłem. Dlatego niech mi nikt nie przypina łatki „komucha”.

Wiem, że uzależniona od bolszewików władza była mniej lub bardziej odrażająca. Mógłbym pewnie napisać drugie 400 blogów o chamstwie, podłościach, świństwach. I wszystko jedno, czy ludzie trwali u władzy z komunistycznych przekonań, czy (w większości) z oportunizmu.

Ale każda władza, każdy ustrój ma – obok ciemnych spraw – i jakieś przebłyski, jakieś mniej lub więcej udane (zamierzone?) dzieła. Mniejsze czy większe – ale ma. Tym wszystkim, co podłe i złe, zajmuje się dzielnie IPN. I wiadomo, że nie spocznie – oby tylko nie zafałszowywał. Ich sprawa.

Mnie przyszło do głowy, byśmy my – ludzie starsi i starzy – przypomnieli sobie, co pozytywnego było wtedy – a co po 1989 roku zniknęło, zanikło, czego zaniechano, co zniszczono. Bo ja sądzę, że jeżeli w najgorszym ustroju jest jakiś element, jakiś promyk pozytywny – to warto się zastanowić, czy czasem go nie kontynuować. A na pewno trzeba oddać historii sprawiedliwość (czego IPN, skupiony na ciemnej stronie PRL, nie zrobi).

I tak chodziłem parę dni i notowałem. Blog zwie się „Groch z kapustą” – takie są i moje notatki. Rzeczy ważne, mniej ważne, a czasem dyskusyjne czy po prostu drobne i bez znaczenia.

Propozycja: pod moim kolejnym wpisem notujcie, co Wam przypomni się, i z krótkim komentarzem rejestrujcie. Może zrobimy książeczkę? A więc do rzeczy. Kolejny wpis to będzie „Mój inwentarz spraw i rzeczy zagubionych ze szkodą w czasie transformacji”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s