Znacie „Borysa Godunowa”?

Obiecałem, że się nie będę czepiał nowoczesnej opery. „Ślubuję”: ostatni raz (no, chyba…).

Jedną z moich ulubionych jest wersja Andrzeja Żuławskiego opery „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego. Jest to oczywiście piękne muzycznie, a niezapomniany był w roli Borysa Bernard Ładysz (w Warszawie, jego trochę wschodni akcent dodawał uroku). Poza piękną muzyką było tam wszystko: historia (okropnie świętują to teraz Rosjanie…), prawda historyczna (w każdym razie prawdopodobieństwo), śpiewy (w tym chóralne – cerkiewne), no i obraz obyczajów. Do tego wspaniałe charakteryzacje (strasznej twarzy starego mnicha nigdy nie zapomnę), stroje cara i bojarów, dekoracje (wyobraziłem sobie, że tak wyglądały tamte czasy). Właśnie tym „Godunowem” przekonałem kilka osób do opery.

Mam kanał „Mezzo” (kto nie ma radia Classic powinien uruchomić sobie ten kanał). Z radością wyobraziłem sobie – kiedy zobaczyłem zapowiedź – że będzie to właśnie „Borys Godunow” w wersji Żuławskiego. Więc zaprosiłem kilka osób – i D N O !

Muzyka oczywiście piękna – choć kilku kawałków, które znałem, nie było. Dekoracji też nie było. Stroje – to współczesne garnitury. I mętlik taki, że ja znając na pamięć „Borysa” nie potrafiłem wyjaśnić o co tam na scenie chodzi. Tak więc poza brakiem doznań estetycznych nikt też nie poznał słynnej historii samozwańca, carycy i Szujskiego. Nikt – nawet ja – nie wytrwał. Nie patrząc w ekran pogadaliśmy sobie, a ja próbowałem wyjaśnić tło historyczne. Nie miało się nijak do inscenizacji.

To straszne. Może komuś się takie coś podoba – ale straty intelektualne (tak!) i artystyczne są – wedle mnie, starca, fakt – niepowetowane. Jest w internecie osiągalna ta wspaniała wersja (jestem dumny, że to dzieło Polaka). Namawiam: sięgnijcie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s