Noście „bokserki”!

Pytałem ostatnio, kto nosi krótkie spodnie w tym sezonie: dziewczęta czy chłopcy? I wyszło trochę tak, jakbym wyśmiewając długie nogawki krótkich męskich spodni pozytywnie oceniał kuse i ciasne spodenki sprzed lat. Mogło się wydawać, że wyśmiewając „dynamówy” jakby propagowałem obcisłą bieliznę. Nic bardziej błędnego. Seksuolodzy walczyli i walczą z modą na obcisłe slipy, bo od lat pojawiają się doniesienia o częstości (narastającej?) męskiej niepłodności. Badania na ten temat trwają przez ostatnie kilkadziesiąt lat, więc są względnie świeże – ale można przypuszczać, że zjawisko wiąże się z aktualną męską modą.

Zanim zabiorę głos jako lekarz – seksuolog, auksolog – przypomnę zastrzeżenie: blog nie na darmo nosi nazwę „Groch z kapustą”. Są tu luźne wypowiedzi nienaukowe i nie roszczę sobie przy okazji bloga praw do autorytetu naukowego. Moje wypowiedzi tutaj są luźnymi przemyśleniami i wspomnieniami, a nie  m a t e r i a ł e m  n a u k o w y m  – i zależy mi na tym, by tak były traktowane. A jeśli niekiedy zabieram głos jako fachowiec, to za każdym razem to podkreślam. Tak i dziś.

Owóż kuse męskie spodenki, gdy są modne, wiążą się z faktem obcisłej bielizny. Badania sugerują, że ciasne slipki ugniatające jądra są szkodliwe, a nawet niekiedy groźne. Natura nie na darmo „wyprowadziła” jądra z jamy brzusznej. Są one bowiem szczególnie wrażliwe na podwyższoną – nawet nieznacznie – ciepłotę. Ma to wpływ na spermatogenezę (produkcję plemników). Worek mosznowy jest wspaniałym termoregulatorem – ale by spełniał taką rolę, nie może być uciśnięty. Jednym słowem: znacznie lepsze dla rozwoju i zdrowia są luźne „bokserki”.

No, to tyle medycznych wywodów. Teraz odpowiedź na jeden z komentarzy do tamtego wpisu – o filmie „Czarne stopy” (pomijając problem spodenek). Otóż film wydaje mi się szczególnie ważny ze względów (niestety) historycznych. Obraz grupy harcerzy, obozu, obyczajów, ich zajęć i organizacji jest w tym filmie dokumentalnie prawdziwy. Jako były działacz harcerski stwierdzam, że to obraz bardzo wierny – ale już historyczny. Harcerstwo stało się organizacją niszową, jak zresztą i skauting na Zachodzie. Takich drużyn i obozów już nie ma i niestety chyba nie będzie (choćby przez Sanepid). Szkoda, że film pozostanie pięknym dokumentem – pewnie zamysł autorów był inny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s