Dlaczego TVP dezinformuje widzów filmem Grzegorza Brauna?

O eugenice miałem i mam mętne wyobrażenie. Na studiach o tym nie mówiono – wszystko jakoś przeszło do historii już w latach 50. Kiedy więc zobaczyłem zapowiedź filmu pod tytułem „Eugenika – w imię postępu”, zasiadłem oglądać TVP Historia. Mimo że była 1 w nocy z piątku na sobotę.

Początek był obiecujący. Pokazywano portrety uczonych, badaczy, twórców eugeniki. Wszyscy to Amerykanie.

Potem zaczęło się coraz gorzej. Mam uwagi do twórcy filmu Grzegorza Brauna i Telewizji Polskiej, która ten film z 2010 roku wyemitowała.

1. Nigdy nie słyszałem, żeby w Stanach Zjednoczonych w latach 20. XX wieku okaleczono tysiące ludzi, zwłaszcza dzieci, w imię eliminacji złej dziedziczności.

Pytam. Czy to prawda?

2. Hitler – miłośnik i praktyk eugeniki. Fakty powszechnie znane – bestialstwo i nieludzki obłęd. Morderstwa upośledzonych i psychicznie chorych, określane jako eutanazja.

Prostuję. Katoliccy ortodoksi z uporem nazywają morderstwa hitlerowskie eutanazją. Niech przyjmą do wiadomości, że eutanazja to dobrowolna śmierć na żądanie zainteresowanego.

3. Straszliwe sceny z obozów koncentracyjnych. Portret doktora Mengele. Jego eksperymenty-zbrodnie. Ilustracje z kaźni. Potem, ni stąd ni zowąd, zdjęcie Boya Żeleńskiego (?!) i okładka jego książki „Piekło kobiet”.

Prostuję. Bronię dobrego imienia Boya Żeleńskiego. Nigdy nie słyszałem, by był zwolennikiem eugeniki. A już na pewno nie miał nic wspólnego z hitlerowskimi zbrodniarzami!

4. Wspomniany był i Lenin – że on i Hitler wprowadzili dostępność aborcji.

Prostuję. Akurat tu wiem, że zarówno w Niemczech hitlerowskich, jak i Związku Radzieckim i krajach satelickich był ostry zakaz aborcji. Jest prawidłowość: w krajach o ustrojach totalitarnych z reguły aborcja jest zabroniona. A dopuszczalna jest w krajach o ustrojach demokratycznych (w Polsce – przepowiadam – wkrótce ustawa o dopuszczalności aborcji zostanie zmieniona).

5. I teraz pojawia się chyba sedno sprawy: in vitro. Pojawia się nestor ginekologów polskich profesor Marian Szamatowicz – i Jacek Szamatowicz, jego syn lekarz. Tłumaczą na czym polega in vitro. Są to migawki – robią wrażenie fragmentów dłuższego wywiadu. Migają zdjęcia i krótkie wypowiedzi (nie na temat in vitro) znanych polskich uczonych – biologów.

Prostuję (choć na in vitro się nie znam). Kojarzenie w jednym programie skrajnych zbrodniarzy i problemu in vitro z polskimi uczonymi (jako kontynuatorami działań Mengele?) uznaję za zabieg zmierzający do wywołania skojarzenia krańcowo różnych spraw. Jest to po prostu chamstwo. Nie wiem czy prof. Szamatowicz i owi znani biolodzy wiedzieli w czym mają mieć udział? Czy widzieli film i wyrażali zgodę na jego publikację?

Jestem tak wstrząśnięty, że w tym potopie chamstwa odpowiedziałem tylko na drobiazgi. Kto chce dalej szczegółowo dyskutować, może obejrzeć film w internecie: https://gloria.tv/media/gkiExFA3nVx | http://www.tvp.pl/salestvppl/video/eugenika-w-imie-postepu/11782364?start_rec=16

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s