Czy IPN archiwizuje wierszyki ze ścian w ustępach?

Mój blog zwie się „Cicer cum caule” – ta nazwa upoważnia mnie do podejmowana tematów nie zawsze poważnych i uczonych. Dziś chcę wrócić do tematyki nieco lżejszej. To, co dzieje się dookoła, nie sprzyja wesołości. I może dlatego warto sięgnąć po coś, hmm… jak to określić?

Kiedy studiowałem medycynę, to naszym nieformalnym centrum był „Klub Medyka” przy ulicy Oczki. Jak w każdym takim lokalu, były tam ustępy. I wtedy, w latach 1947-52, na ścianach ustępu była jedyna wolna trybuna. I właśnie przypomniał mi się wierszyk z tej odległej przeszłości z tej trybuny: „Sraj Polaku, sraj – Bo to jest Twój Kraj – Tyle tylko Ci zostało – Że się wy… możesz śmiało”. Takich wierszyków, jak i najróżniejszych epitetów pod adresem władzy (niestety, nie pamiętam ich) były całe ściany.

To oczywiście nie uchodziło uwadze władz! Na zebraniach Związku Akademickiego Młodzieży Polskiej stale występował jeden student – bardzo zasłużony później uczony – i apelował, by wreszcie schwytać tych „antypaństwowych” autorów. Proponował grafologów. W odpowiedzi organizowano uroczyste szorowanie ścian. Oczywiście napisy zaraz pojawiały się ponownie.

Piszę o tym nie tylko „dla hecy”. Myślę, że w okresie najgłębszej nocy terroru stalinowskiego, te napisy na ścianach ustępów były  j e d y n y m i  trybunami wolnej publicystyki. Nie kpię. Może Instytut Pamięci Narodowej – póki jeszcze czas – dokona rejestracji z ludzkiej pamięci innych wierszyków czy tekstów pochodzących z takich mało eleganckich miejsc? To też element patriotycznej historii!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s