Francuzi właśnie uprościli ortografię. A my?

Przed laty napisałem apel o uproszczenie ortografii. Było ponad 400 komentarzy. Spotkała mnie ostra reprymenda, a jeden profesor – mój przyjaciel – do dziś mi dokucza (nie strasznie). Faktem jest, że poloniści od lat uczą polskiego tak, że nie wiemy po co nam w pisowni „RZ”, „CH”, „ó”. I czy w ogóle po coś. Później apel powtórzyłem.

I oto kiedy dziś się zbierałem, by – mimo wszystko – napisać o tym znowu, światowe wiadomości obiegła informacja, że Francuzi zmieniają pisownię 2,4 tys. swoich słów. Nadal oczywiście co innego będą pisać, a co innego czytać (Peugeot jako „peżo”…), ale uprościli ortografię na przykład „oignon” (będzie „ognon”) czy „coût” (odtąd „cout”). Więcej w BBC.

W polskich wiadomościach też ktoś już skomentował, żeby może jednak dokonać reformy w „CH”, „RZ” i „ó”. Dokładnie to proponowałem powołując się przed laty na inicjatywę Jana Brzechwy. Brzechwa co pewien czas wnosił projekt uproszczenia ortografii, a przy tym wyliczał ile hektarów lasów byśmy zaoszczędzili. Proponował (o ile pamiętam), by znieść nawet „SZ” i „CZ” – a w to miejsce wprowadzić jakiś znaczek nad „C” i „S”.

Oszczędność papieru to dziś już żaden argument, bo i tak zużywamy go coraz mniej, skoro są komputery. A co więcej – kiedy piszę na klawiaturze, to oprogramowanie samo podkreśla na czerwono błędy ortograficzne. I chwała Bogu. Ale czemu tak nie było w czasach mojej młodości? Z dyktanda dostawałem z reguły ocenę niedostateczną. Jaki jest więc argument za zmianą ortografii? Wielu uczniów męczy się dziś z dyktandami, a mogliby zająć się w szkole czymś bardziej pożytecznym. Czym? Piszę tutaj.

Wiem – i jestem pewien jak niczego innego – że prędzej czy później znikną te zmory biednych dzieci. Pewnie nieprędko i pewnie ja tego nie dożyję. Ale wtedy uczciwość powinna zadecydować, by jako inicjatorów obok Brzechwy wspomniano choć drobnym druczkiem też mnie.

Ani oblicze, ani znane mi wystąpienia nowej pani minister edukacji (mamy szczęście… tfu!) nie rokują, by coś się w omawianej kwestii szybko zmieniło. Tym chętniej wznawiam więc temat – na zasadzie kropli drążącej skałę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s