Nie ulegajcie odmowom ZUS.

Z wpisów komentatorów wnoszę, że przynajmniej część to ludzie „wiekowi”. Pewnie emeryci. Może niektórzy po przejściu na emeryturę pracują? Powiedział mi ktoś, że w takiej sytuacji należy się nowe naliczenie. Napisałem wniosek do ZUS. I odpisali: że nic mi się nie należy. Napisałem ponownie, załączyłem świadectwa pracy. I… znacząco podnieśli mi wysokość emerytury. A nawet sporo mają przekazać wyrównania wstecznego! Piszę o tym, by zachęcić rówieśników do podjęcia starań. I do nieulegania pierwszej odmowie ZUS!

Druga sprawa. Dostałem z Milanówka piękny album wydany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ja bardzo cenię tę inicjatywę i podziwiam zapał wielu starszych (głównie pań). Nic nikomu nie ujmując – myślę, że wiele osób w wieku „trzecim” po prostu się nudzi. Proponuję więc: przy uniwersytetach organizujcie kluby czynne cały dzień. Tam telewizor, gazety – tania kawa i herbata. Może i żarówki antydepresyjne? Tak sobie coś myślę, że kluby te byłyby uczęszczane i sprawiłyby dużo radości.

A tak trochę złośliwie i może nie słusznie: zmniejszyłyby się kolejki do lekarzy. Poczekalnie to też takie kluby (namiastki). Tak sobie myślę – sądząc po moich przyjaciołach – że wielu chodzi po receptę tylko dlatego, że nie bardzo mają gdzie iść. Może przesadzam (nie znam obiektywnych badań).

Uniwersytety powstały jeszcze w PRL. Pamiętam swoje wykłady w Warszawie na nich bardzo dawno. Twórcą była prof. dr med Halina Szwarc z AWF w Warszawie. Była z tego znana nawet w RFN i profesorowie z Kolonii o nią pytali. I uznawali ją za twórcę tego pomysłu.

I na koniec odpowiedź na jeden wpis. Komentator wątpi czy czytam komentarze i żartobliwie nakłania, bym kiwnął głową – o ile czytam. Pokiwałem! Czytam (o czym pisałem) – i cieszy mnie zawsze reakcja na wpis. I co więcej: dużo się z komentarzy nauczyłem. Jest wiele cennych uzupełnień i często ciekawe polemiki. Za już dziękuję i zachęcam do jeszcze!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s