O żaglowcu „Kruzenstern” raz jeszcze…

Usłyszałem wiadomość ,że do portu w Szczecinie wpłynął największy żaglowiec świata – „Kruzenstern”. Widziałem też żaglowiec w Kopenhadze, kiedy „Zawiszą Czarnym” byłem na zlocie wielkich żaglowców. – po zlocie – wspólny rejs do Gdyni . Kiedy to było? Chyba w latach 70-tych…    „Kruzenstern” to zdobycz wojenna. Przed wojną Niemcy w Lubece mieli flotę żaglowców – wszystkie nosiły nazwę  na „P” – Pomern, Passat, Pamir itp. Żaglowce pływały do Ameryki Południowej i przywoziły zboże. Przy okazji woziły uczniów.  Po wojnie zostały  Niemcom chyba tylko dwa. I w latach – och, chyba 60-tych – jeden z nich, bodaj „Pamir” – popłynął  z kilkudziesięcioma chłopcami z Lubeki  przez Atlantyk. W drodze spotkał ich niespodziewany straszny sztorm. Żaglowiec zatonął. Utonęło kilkudziesięciu  młodych chłopców z Lubeki…  W porcie w Lubece stał już gotów do wypłynięcia drugi  żaglowiec. Rejs odwołano i podobno do dziś statek stoi w porcie. Jest zwyczaj (przynajmniej był), że przepływając obok tego żaglowca statki i okręty oddają honory – ku czci zaginionych na morzu chłopców.

Gdy ja przepływałem obok – także salutowaliśmy. W katedrze Lubeki jest kaplica. Leży w niej strzęp szalupy z zatopionego żaglowca. Na ścianie umieszczono dębowe deski a na nich – kute krzyże. Jeden na pamiątkę każdego z pochłoniętych przez morze chłopców.

Dla Lubeki  ta katastrofa to był niezwykłym szokiem. Żałoba  ogarnęła całe miasto – każdy znał któregoś z zaginionych.

To wszystko bardzo tragiczne wydarzenie. Minęły już dziesiątki lat.  Pamięć przechodzi do historii. Gdy będziecie w Lubece, ojczyźnie marcepana, wspomnijcie tę  historię, połóżcie kwiaty w kaplicy. Może zwiedzicie także stojący w porcie żaglowiec?  A Kruzenstern?  Pomalowany na czarno (wtedy, kiedy go widziałem) też wozi kadetów. Jest najstarszym chyba tak wielkim żaglowcem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s