Ukazało się wznowienie moich „Gawęd Drużynowego”. Polecam zainteresowanym (nie tylko harcerzom!).

Spotkała mnie przyjemna niespodzianka! W tym czasie szaleństwa (obrzydliwego) może ta opowieść da chwilę wytchnienia moim czytelnikom?

Trzydzieści dwa lata temu (różnica epok!), z inicjatywy Harcerskiego Ośrodka Wodnego napisałem broszurkę „Gawędy Drużynowego”. Służyć miała szkoleniu drużynowych.  Wydali ją – jak to wtedy zazwyczaj – dość podle, na powielaczu, w nakładzie kilkuset sztuk. Nawet ja, autor, zdążyłem już o tym zapomnieć.

I nagle, po latach, przypadkowo trafił na to „dzieło” w Warszawie młody drużynowy – pozdrawiam druhu Tomku! I doszedł do wniosku, że książeczka nadal ma jakąś wartość. Napisał więc recenzję dla jednego z harcerskich pism. Ja nadal nic o tym nie wiedziałem. Do momentu otrzymania wiadomości z „Kręgu Kruków” – aktywnego zespołu starszych (i starych) instruktorów harcerskich w Krakowie –  że chcą „Gawędę Drużynowego” poprawić , uwspółcześnić i wydać.

I oto parę dni temu otrzymałem paczkę z kilkoma egzemplarzami pięknie wydanych „Gawęd Drużynowego”. Mnie oczywiście zrobiło się bardzo miło (słowa wdzięczności zwłaszcza druhowi Januszowi Wojtyczy). Nie mam pojęcia, w jakim stopniu ta książeczka może się komuś dziś przydać. Zawiadamiam jednak czytelników – podobno dla wychowawców, nawet poza harcerstwem – rzecz przydatna. Tak słyszałem. Jeśli ktoś jest zainteresowany – druh Janusz pośredniczy w zakupie. Jego adres mailowy: wojtycza@gmail.com.

Mówi się, że krakowiacy nie kochają warszawiaków. Może tak jest. Moje związki z Krakowem, odkąd w 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny, zwiedziłem ten Gród – zacieśniły się. Gdy przeniosłem się do województwa krakowskiego i zetknąłem z harcerzami tego miasta – spotkałem tu przyjaciół. Odwiedzili mnie i – mimo tego, że  mój pseudonim w Szarych Szeregach w Milanówku  brzmiał nie „Kruk” a „Sowa” – przyjęli do Kręgu.

Kiedyś myślałem nawet, że na starość zamieszkam w Krakowie. Dziś już nawet jazda tam jest prawie niemożliwa. Duża w tym „zasługa” likwidacji kolei…

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s