Wstrząsnęła mną scena z filmu „Walka z szatanem” Konrada Szołajskiego. I nie była to scena egzorcyzmów, a lekcji dla sześciolatków.

Przed kilku dniami był w telewizji film Konrada Szołajskiego o egzorcyzmach w Polsce. Obejrzyjcie ten film. Warto. Problem opętań to margines, ale podobno narasta. A film jest bardzo dobrze zrobiony. Tak w ogóle: to kawał folkloru. Autor nic nie sugeruje – pokazuje bez komentarza rzeczywistość. Pyta i księży, i psychiatrów. Ci drudzy wypowiadają się krytycznie. Kto nie widział a chce – może obejrzeć w HBO GO.

Sam oczywiście nie mam pojęcia, czy pokazane przypadki to nierozpoznane przypadki psychiatryczne, czy szatan. Bo ten świat jest od podstaw tak podle urządzony, że można by w szatana uwierzyć. Silniejszy, by przeżyć, musi zamordować słabszego. Robią to W S Z Y S C Y. I my jemy mięso mordowanych w autorytecie prawa (a jak zbrodniczo) zwierząt!

Były w „Walce z szatanem” dwa fragmenty, które budzą mój opór. A jeden – wręcz wstrząsający.

Pierwszy to czyjaś wzmianka o tym, że homoseksualizm jest wynikiem opętania. Cóż, etiologia homoseksualizmu jest wyjaśniona i znana. O opętaniu nie ma mowy.

W drugim fragmencie, wobec którego mam opór, ktoś mówił że sekty są dziełem szatana. Jeżeli chodzi o sekty, to tu u mnie jest ich sporo. Głównie są to „zielonoświątkowcy”. Otóż stwierdzam (a poświadcza to wielu katolików i prawosławnych), że są to najsolidniejsi i najuczciwsi sąsiedzi. Chętni do pomocy i zawsze życzliwi… To chyba nie są dziełem szatana?

Ale jest też jedna scena, która mną wstrząsnęła. Małym dzieciom z pierwszej klasy (czy może jeszcze przedszkola?) starszy pan tłumaczy, co to jest szatan. Rysuje na tablicy węża (?) – i niezwykle sugestywnie straszy. Ta scena mnie przeraziła – bo takich seansów robić po prostu nie wolno. Nie wolno ze względu na higienę psychiczną. I zrozumiałem przy tym, czemu na wsi (chyba nie tylko u nas) chłop, jak dopadnie węża, to go morduje. Niewinnego zaskrońca czy padalca.

A co będzie, jak takie nastraszone dziś dziecko za parę lat wyobrazi sobie szatana w homoseksualiście albo zielonoświątkowcu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s