Jakich opowieści chce się słuchać?

Wydaje mi się, że w harcerstwie nauczyłem sie interesująco opowiadać. Dobrowolnie należący do drużyny nie muszą (jak uczniowie w klasie) słuchać tego, co nudne. Po prostu znikają. I instruktor harcerski albo nauczy się mówić ciekawie – nauczy się wyczuwać atmosferę i reakcję słuchaczy – albo mu się drużyna rozpadnie.

Tak też jest z moim blogiem. Pani, która zainspirowała te wywody – pewnie już ich nie przeczyta. Parę dni temu napisała krótko: „Pan Profesor pisze za dużo”. ów wpis, może nie najbardziej uprzejmy, wywołał refleksję. I tylko jedno mnie ratuje: komentatorka nie musi czytać z grzeczności, tak jak się niekiedy słucha. Co innego jak staruch gada – ale jak pisze? Sprawa prosta: można nie wchodzić na blog.

Przede wszystkim jednak pomyślałem, że w tym krótkim komentarzu jest wielka prawda: starzy ludzie stają się gadatliwi – stale by opowiadali, wspominali i zamęczali młodych, którym słuchać się nie chce. A czasem gorzej: jakąś opowiastkę młodzi znają już na pamięć – bo starzy nie pomną, że już kilka razy ją opowiadali. I starym robi się żal, przykro – że ich opowieści nikt nie chce słuchać. Gorzej: czasem młodzi przerywają im brutalnie i albo tłumaczą, że słyszeli to już X razy – albo wprost ignorują staruszka.

Też łapię się na tym, że czasem chce mi się opowiadać – a ktoś tam nie ma entuzjazmu do słuchania. Wtedy boleję, że słuchacz (czy słuchacze) nie wykazują entuzjazmu. Obiecuję – popracuję nad tym. Bo komentatorka ma rację. My, starzy, jesteśmy bezkrytyczni. A często i zarozumiali. Nam się wydaje, że jakieś opowieści (ze szczególikami koniecznie!) są cenne – ba, niezbędne. Myślę, że gdyby starcy uświadomili sobie sytuację – może mogliby (nie bez trudu…) opanować się i zamilknąć. Bo chyba ze starością traci się krytycyzm: co ważne – co mniej. I chyba traci się też zdolność do tworzenia syntezy. Brnie się w szczególiki.

Na koniec tylko jedna uwaga: starzy ludzie czasem naprawdę mają coś ważnego do opowiedzenia – czasem tworzą żywą historię…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s