Dotyk to konieczność.

„Gazeta Wyborcza” słynie z dodatków. Czasem trudno nadążyć z ich czytaniem. Szczególnie mnie cieszy numer „Nauki dla każdego” z 11 sierpnia. Wśród ciekawych wszystkich materiałów jeden to „miód na moje serce”: duży artykuł Margit Kossobudzkiej „Przytul mnie proszę”. I nie chodzi o autorkę (przepraszam za żart), a o dotyk w rozwoju, a więc i wychowaniu dziecka. Sens jest taki: dziecko dla prawidłowego rozwoju  p o t r z e b u j e  n i e z b ę d n i e  pieszczot. Mówiąc wprost: potrzebuje dotyku.

Jako ten, który od lat głosi potrzebę dotyku i który wiele razy o tym pisał (także w ostatniej książce) dziękuję redaktor Kossobudzkiej za jej mądry i dość obszerny artykuł. Choć pisałem o tym wielokrotnie, nawet dla mnie są w jej tekście nowe informacje. Oby wywołał dyskusję.

Temat jest obszerny i wymaga powszechnej świadomości wśród przede wszystkim pediatrów i psychologów. Pomyślmy choćby o tym, czy kilka godzin w domu i w tym jakiś tam strzęp czasu na pieszczoty wystarczy. Na pewno nie. Jak brak pieszczoty (a jeszcze gorzej: odrzucenie) wpływa na rozwój – nie tylko zresztą niemowlęcia? Jak więc do potrzeby dotyku ma się wychowanie w żłobku?

Ale idzie za tym więcej: rewizji wymaga problem dzieci starszych, a także – miejmy to odwagę powiedzieć – i problem pedofilii. Nie gwałtu, nie seksu (mniej czy bardziej pełnego). Ale pieszczot: przytulania, głaskania, może i pocałunku. Definicja prawna „molestowania” musi zostać poddana analizie i sprecyzowaniu.

Bo nie łudźmy się – daleko nie wszystkie dzieci mają zaspokojone w rodzinie potrzeby pieszczot! Może i niejeden ksiądz, będąc serdecznym – pieszcząc, dotykając ministranta – nie jest przestępcą, a spełnia doniosłą rolę społeczną? (Przykład księdza podaję jedynie po to, by ułatwić rozpoczęcie dyskusji.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s