Zmarł inicjator upamiętnienia Jana Zaorskiego jako patrona WUM. Uniwersytet będzie już miał spokój, a profesora Tadeusza Zalewskiego długo pamiętać będzie wielu pacjentów i lekarzy.

A teraz smutna wiadomość. Zmarł w wieku 87 lat profesor Tadeusz Zalewski. Był moim przyjacielem od czasu studiów. Był pediatrą i twórcą dziecięcej gastroenterologii, zajmował się chorobami przewodu pokarmowego u dzieci. Był wybitnym specjalistą, erudytą. Był też cenionym i bardzo lubianym szefem – nauczycielem. Pracował w słynnej (choć zawsze mniej znanej niż inne) Klinice „Na Działdowskiej”. To dawny szpital Karola i Marii. Szefem był nasz niezapomniany Nauczyciel, profesor Szenajch, a pracował tam też, uczył nas i wychowywał wybitny pediatra i niezwykły człowiek – profesor Jan Bogdanowicz. Tadek Zalewski był godnym następcą ich tradycji.

Był harcerzem, powstańcem warszawskim w Szarych Szeregach AK. Napisał swoje wspomnienia – ale, jak to jest ze wspomnieniami, książka miała mały nakład i niewielki zasięg. Szkoda, bo pisał tam wiele o swoich przeżyciach i doświadczeniach długiego, twórczego życia.

Ostatnio, już bardzo schorowany, stanął na czele grupki rówieśników, którzy starali się o należyte uczczenie pamięci profesora Jana Zaorskiego – twórcy i kierownika tajnych studiów medycznych w Warszawie w okresie okupacji. Wiązała się z tym propozycja, by Warszawski Uniwersytet Medyczny przyjął Zaorskiego jako swego patrona. Takie działanie mogło by mieć wielkie znaczenie wychowawcze. Dostał pismo od Rektora – że nic z tego. Uniwersytet nie chce przyjąć imienia Zaorskiego.

W ostatnim liście, jaki od Tadeusza Zalewskiego otrzymałem, donosił, że propozycja po raz kolejny została odrzucona. Szkoda. W międzyczasie zmarła także jedna z ostatnich (ostatnia?) absolwentka tej konspiracyjnej „Szkoły Zaorskiego”. Z grupy inicjatorów zostały dwie osoby… No trudno. To teraz Uniwersytet będzie miał już spokój i nie będzie musiał się opędzać od maniaków.

Czas wszystko „załatwia”. Ale profesora Tadeusza Zalewskiego długo pamiętać będzie wielu pacjentów i lekarzy – jego uczniów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s