In vitro i celibat: dlaczego zarodki tak interesują księży, skoro sami nie zakładają rodzin?

Sejm uchwalił ustawę w sprawie „in vitro”. Zastrzegam – nie piszę jako lekarz, bo za moich czasów problem nie istniał: były pierwsze próby raczej jako eksperymenty naukowe. Poza tym – nigdy nie było to zagadnienie w zakresie mojej wiedzy lekarskiej. A więc – jako pospolity obywatel.

Cieszy mnie niezmiernie, że Sejm nie ugiął się pod naciskami ideologicznymi – nawet brutalnej ingerencji episkopatu. To i dziwne – i nie częste. A pewnie idą czasy gorsze jeszcze. I być może – jak zapowiadają – ustawę zmienią lub wprost zakażą zabiegów. Zobaczymy. Na razie cieszy to, co jest.

Dziwi mnie ta walka o zarodki. Ginekolodzy wiedzą, że kobiety bardzo często ronią, nawet nie będąc świadomymi ciąży. Jak często? Mówią, że często – ale kto policzył?

Teraz pod drzewami owocowymi leży wiele zapylonych zarodków owoców. Drzewa zrzucają ich nadmiar. Wiem, wiem: człowiek nie roślina. Ale pewne reguły obowiązują w całej przyrodzie. Dla mnie (doceniam krytykę) jest to sygnał: zarodek to bardzo wczesna postać istoty żywej i daleko mu do dojrzałej postaci. I bywa w sposób naturalny eliminowany.

Który to z Ojców Kościoła – św. Tomasz czy św. Augustyn, nie pomnę – twierdził, że dusza wstępuje do płodów męskich bodaj w czwartym tygodniu ciąży, a do płodów żeńskich w szóstym? Według Ojca Kościoła zarodek jest więc jeszcze pozbawiony duszy. O co w takim razie tyle szumu?

A tak przy okazji: jakże często Kościół odrzuca pewne niewygodne dlań doktryny, a w ich miejsce tworzy inne. Przykładem celibat. Wiem – bo obserwuję – jak znakomicie małżeństwa i rodziny prawosławnych duchownych oddziałują przykładem na społeczność. Ile kłopotów mniej z pedofilią czy alkoholizmem miałby Kościół katolicki, gdyby duchowni mieli normalne rodziny.

Wzrusza mnie troska Kościoła o rodzinę. Podzielam ją. Ale dlaczego sam Kościół swoim funkcjonariuszom zabrania uczestniczyć w życiu rodzinnym? Dlaczego i skąd taki upór? Papież Franciszek to piękna postać, przypomina mi Jana XXIII. Może coś w tej sprawie zmieni?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s