Młodzi Polacy nie mówią po angielsku? To po co utrzymujemy kosztowną i bolesną fikcję szkolnej nauki?

Przeczytałem – jako o wielkim sukcesie – że już w wieku pięciu lat rozpocznie się u nas uczenie dzieci angielskiego. To doskonale, że władza wreszcie dostrzegła znaczenie znajomości języków obcych. W związku z masową emigracją? Czy może nawet szerzej: nie tylko w związku z emigracją, ale też z integracją europejską i globalizacją?

Doceniam, ale wietrzę tu kolejne oszustwo. Bo „nauka” języków w szkołach jest w przytłaczającej wiekszości fikcją. Młodzi  P O  M A T U R Z E (!!!) nie potrafią się porozumiec w obcym języku. A „uczą się” go latami!

Kierowcy TIR-ów proszą, żeby robić im niemiecką ściągę z najprostszymi pytaniami („gdzie parkować?”, „gdzie rozładować?”). Mówią, że jeśli potrafią się porozumieć – nawet, cytuję, „po murzyńsku” – są zupełnie inaczej traktowani. Moi młodzi polscy przyjaciele ze Szkocji mówią, że w okresie, kiedy przyjeżdża się na emigrację, naczelnym tematem rozmów jest… brak znajomości języka. A niektórzy nawet mają z matury…  B A R D Z O  D O B R Y !

Poza wyjątkami (ile ich jest?) nauka języków w szkołach jest fikcją – podobną jak wychowanie moralne na katechezie. Jest fikcją kosztowną – i bolesną. Jak długo będzie panować ta fikcja, kiedy jeszcze dokładamy „naukę języka pięciolatków”?

Gdy tak utyskuję, znajomi mówią mi: „kto chce, to się nauczy”. Zapewniam: teraz kiedy (niestety) większość młodych planuje emigrację – oni chcą nauczyć się. Ale rozmawiania, a nie historii języka czy wyszukanej gramatyki!

Wybierających się do Anglii namawiałem, by zbierali podpisy pod protestem i by wysłali takie pismo do Sejmu albo do Prezydenta. Nie zrobili tego. Dlaczego? Bo… nie wierzą w skutek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s