Wskaźniki stanu biologicznego mogą informować polityków o skutkach ich działania.

Nie wiem, czy w tej politycznej katastrofie (chciałoby się powiedzieć „rozpierdusze”, ale nie wypada… przepraszam!) coś innego jeszcze Was interesuje? Szykuję teraz „z grubej armaty” tekst o tym, „czego się będą wstydzić za nas nasi potomni za 50-100 lat” (o ile tej cywilizacji szlag wcześniej nie trafi). Wpisujcie w komentarzach propozycje.

Tymczasem zachęcam do zajrzenia do tekstu prof. Napoleona Wolańskiego. Były lata, kiedy blisko współpracowałem z tym uczonym: autentycznie światowej sławy antropologiem, auksologiem. Jest ciągle twórczy i pisze do dziś dnia ciekawe teksty, często wychodzące daleko poza antropologię. Pisze na tematy biodemograficzne, ma wiele przemyśleń.

Tu jest spis jego 999 publikacji wraz z odnośnikami do pełnych wersji: https://nwolanskibc.wordpress.com/spis-publikacji/

Najnowsza z nich: Wolański N., Siniarska A., Stan biologiczny ludności wiejskiej a przemiany środowiska. W: Rekreacja, turystyka i tradycje na obszarach wiejskich. Red. D. Kozłowska: 5-17, WSWFiT, Białystok 2015.

Pisze w niej, że „odczucia społeczeństwa zazwyczaj o rok wyprzedzają obserwacje polityków”, natomiast „wskaźniki stanu biologicznego mogą informować polityków o skutkach ich działania” – „a społeczeństwo zachęcać do wywierania presji na polityków celem korygowania ich działań”.

Zachęcam do lektury – a na koniec autorskie streszczenie artykułu:

„Stan biologiczny ludności jest odzwierciadleniem zmian warunków bytowych populacji i stanu środowiska. Obserwacja zmian kolejności wyrzynania się zębów stałych (właściwość wybitnie konserwatywna) wskazuje, że możliwe są epigenetyczne zmiany u człowieka, co przy powtarzalności warunków i stylu życia, może utrwalać się w kolejnych pokoleniach. W ten sposób zmiany warunków życia i atmosfery społecznej mogą wpływać nie tylko na aktualnie żyjącą ludność, lecz także na zmiany mikroewolucyjne, niektóre z nich trwałe w kolejnych pokoleniach. Stąd planowane kierunki zmian politycznych, społecznych i ekonomicznych powinny być dokładnie przemyślane i eksperymentalnie sprawdzone przez specjalistów w danym zakresie, co do oczekiwanych skutków, powinny więc być przetestowane przed ich realizacją. Jednak taki eksperyment na populacji ludzkiej jest niedopuszczalny, natomiast naturalnym eksperymentem jest obserwacja zmian zachodzących w innych społeczeństwach i państwach. W niniejszej publikacji wskazano na skokowe zmiany o całkowicie odmiennym kierunku i zawirowania w okresie od zakończenia wojny, co do częstości urodzeń i zgonów (szczególnie niemowląt), czas trwania życia, migracji między miastami i wsiami. Odniesienie tych danych do zmian politycznych, wahań zmian dochodu narodowego (PKB), nastrojów politycznych, szczególnie w krytycznych okresach około lat 1951, 1968, 1980, 1990, 2010 może wskazywać na nieoczekiwane zmiany stanu biologicznego ludności Polski i potrzebę kontroli społecznej działań rządów i wpływu partii politycznych na te skutki. Pewne ze zmian, jakie zaszły w rozwoju somatycznym i psychomotorycznym od czasu ostatnich badań z lat 1960-tych powinny być na nowo skrupulatnie zbadane, stąd podano w drugiej części tej publikacji ich skrótowy przegląd i odesłanie do materiałów źródłowych.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s