Oscar dla „Idy”? Przykro mi, jeśli nie dorosłem.

Jak każdy pewnie Polak – ucieszyłem się nagrodami i wyróżnieniami filmu „Ida”. Pośpieszyłem film obejrzeć. I tu – „klops”…

Zastrzeżenie: Pisałem o tym, i powtarzam i zastrzegam: tytuł blogu już wskazuje na różnorodność reakcji autora. Od ważnych – do bardzo błahych i osobistych.

Po tym zastrzeżeniu – i jeszcze jednym: że nigdy nie byłem fachowcem od filmów – refleksja. Film mi się niestety nie podoba… Bardzo mi przykro. Taki wyróżniony, nagradzany. I reklamowany. Co ja zrobię, że – przyznaję się – nawet go całego nie obejrzałem. Nie dałem rady. A słowo: starałem się i kilka razy zaczynałem.

Co mnie razi? Rzecz w znacznej części dzieje się po ciemku – albo prawie po ciemku. Straszliwe dłużyzny. Siedzą – patrzą gdzieś w przestrzeń, zapalają papierosa. Zaciągają się – wydmuchują dym. Patrzą w lewo – patrzą w prawo… No i dialogi. Monosylaby. Pojedyncze wyrazy. I długie cisze… Fakt, że to wszystko tworzy jakąś atmosferę niesamowitości. Ale jakże daleką od codziennego życia.

Część czytelników zna film „Rejs”. Kto nie zna – niech żałuje! Pamiętacie tam scenę krytyki polskich filmów? Że patrzą w lewo – patrzą w prawo – nic nie mówią. Mnie ta krytyka utkwiła w pamięci. Grał Himilsbach i Maklakiewicz.

Film „Ida” pasuje jak ulał do tej (sprzed pół wieku) krytyki.

Uff. Ulżyłem sobie. Ale mnie nie o to idzie. Chciałbym po prostu dowiedzieć się, czy więcej jest widzów, którzy mają podobne odczucia? Jeśli to tylko ja – to przepraszam i nigdy już publicznie nie będę krytykował. Skromnie stwierdzam: to SZTUKA, do której nie dorosłem (i już nie dorosnę).

Chociaż jeszcze jedno – widziałem urywki (no, tak jak się ogląda niestety telewizję) – filmu „Krew za krew”. Jakże podobny w nastroju do „Idy”. I w stylu. I aktorka ta sama. Może to już tak ma być?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s