Matematyka dla dyskalkulika jest jak bieg na 100 m dla inwalidy bez nogi.

Wpis na temat matematyki wywołał sprzeciwy. Nic nowego – już poprzednio było identycznie.Ja bym chciał jednak wiedzieć (a nikt tych danych nie podał – są w ogóle takie statystyki?) ilu młodych nie może przebrnąć przez matematykę. Ilu ich jest?

Komentator pisze: nie każdy musi mieć maturę. Owszem, matura nie jest konieczna komuś, kto wyjedzie zmywać naczynia na Zachodzie lub jeździć TIR-em. Ale bez matury nawet najzdolniejszy humanista nie dostanie się na uniwersytet i zmarnuje swoje zdolności – często pasję, talenty, hobby. Humaniście matura jest konieczna do dalszego rozwoju jego talentów. (Jakoś nikt nie odniósł się do przykładu wybitnego krytyka teatralnego, który egzaminu z matematyki nie był w stanie zdać. Lepiej, żeby jeździł TIR-em niż studiował wiedzę o teatrze?).

Jest oczywiście problem z tym, jak się matematyki uczy. Czy nauczyciel ma kwalifikacje  D Y D A K T Y C Z N E  a nie tylko merytoryczne, i czy jest lubiany. Na pewno nauczyciele matematyki w znacznej ilości są kiepskimi – żeby nie powiedzieć: fatalnymi – dydaktykami. Oni produkują dyskalkulików. Trzeba by z tym zrobić porządek. Pisałem i będę o tym pisał, że w ogóle kształcenie nauczycieli musi się zmienić!

Jednak mnie akurat uczyło kilku znakomitych nauczycieli – w tym prof. Edward Czetwertyński, wybitny uczony, dziekan Politechniki. W czasie wojny bezrobotny, zarabiał na życie na kompletach. Uroczy. Drugi, którego zapamiętałem, to Karol Małcużyński – tak, ten sam: później wybitny dziennikarz i publicysta. Miałem więc i ciekawych nauczycieli, i warunki na kompletach też idealne – małe grupki. I co? I nic… Matury z matematyki bym nie zdał.

Tak więc na razie współczuję dyskalkulikom – ilu by ich nie było. Równie dobrze można by inwalidom bez nogi kazać biegać na 100 metrów i od tego uzależniać szansę dalszego zdobywania wykształcenia. Co Wy na to?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s