Niech prezydent spotyka się z uczniami!

Nie ukrywam, że cenię prezydenta Komorowskiego – znam go (i jego żonę, która była „większym” działaczem) z harcerstwa. To było takie środowisko mokotowskie, które zawsze robiło dobrą robotę. Po objęciu przezeń urzędu tylko „Kaczor” przez pięć lat go nie uznawał i opowiadał, że żyje tak, jakby prezydenta nie było. (A gdy był uczniem w warszawskim „Lelewelu”, gdzie pracowałem jako lekarz szkolny, to nic tego nie zapowiadało… Coś jednak odbiło?).

Prezydent ma działać, ma robić dobre wrażenie – pokazywać się. Także uczniom. Sam z mojego dzieciństwa pamiętam wizytę prezydenta Mościckiego w Milanówku. BYŁO TO OSIEDLE ENDECKIE, WROGIE SANACJI. A jednak: co to było za wydarzenie! Wielką krzywdą byłoby wtedy dla nas – dzieci szkolnych – gdyby nam nie pozwolili zobaczyć go żywego w miarę z bliska!

Cała kadencja jest już – można tak to ująć – kampanią o ponowny wybór. Jednak rola prezydenta i równocześnie kandydata w fazie kampanii jest niezwykle delikatna i trudna. Żeby oddzielić funkcje państwowe od kampanii, trzeba by na okres kampanii zawiesić urząd prezydenta…

Teraz wycierają sobie gęby Komorowskim, że na spotkanie z nim „spędzili” uczniów. No przepraszam: wizyta P R E Z Y D E N T A w małym miasteczku jest raz w historii – może kilka razy. Jak już prezydent jest w jakiejś miejscowości – niech spotyka się z uczniami! Jest przecież Głową Państwa – i do wyborów będzie. Jak można by nie doprowadzić do spotkania? A równocześnie – fakt… to jest kampania wyborcza. Tak więc trochę umiaru: niech otoczenie (sztab) nie wtyka uczniom plakatów i transparentów.

A tak w ogóle – czy nasza „klasa polityczna” nauczy się kultury, współżycia, współpracy? Czy dojdzie do tego, co u Putina: że z nienawiści będą się mordować? Pewnie jednak to pierwsze – tylko kiedy wreszcie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s