Wybitni polscy kompozytorzy zapomniani… Za trudni?

Kiedyś, w moim dzieciństwie i jeszcze w młodości po wojnie grywano i Karłowicza, i Noskowskiego („Step!”), i Wieniawskiego. Może szkoda że ich teraz nie grają?

Podobnie stało się z Tansmanem: został zapomniany. Ale płyt i nagrań w internecie jest wiele i jak ktoś chce, to je znajdzie. Po dyskusji, jaka zaistniała na temat Tansmana i jego muzyki, sam dostałem kilka płyt od przyjaciół (a nawet nieznanych mi wcześniej nadawców). Piękne dzięki! Cieszy mnie, że może zrobiliśmy razem trochę ruchu i przywróciliśmy właściwe miejsce temu kompozytorowi.

Wzruszyła mnie suita oparta na melodiach góralskich (nawet nie bardzo przetworzonych). I jak sobie jej posłuchałem, to pomyślałem: kompozytor był jakoś patriotą, urzeczony muzyką swej młodości. Dostrzegłem także inne wątki dość znanych melodii. I to była najłatwiejsza muzyka.

A słuchałem po kilka razy – bo tak słucham utworów trudniejszych. Czasem dopiero po kolejnym odtworzeniu to i owo się dostrzega. Cóż, muzyka ta jest w większości trudna. Tansman – przy całej mojej sympatii i zaangażowaniu w Jego rehabilitację (tak to trzeba nazwać – w odniesieniu do zapomnienia w Kraju Młodości) nie stał mi się kompozytorem łatwym ani szczególnie fascynującym.

Ale przypomniałem sobie z dzieciństwa, jak matka moja nie znosiła Szymanowskiego. Gdy w radio (kryształowym, z głośnikiem) zapowiadali jego muzykę – gnała co sił, by wyłączyć przed pierwszymi dźwiękami… A dla mnie Szymanowski jest jednym z najulubieńszych kompozytorów. Może i muzykę Tansmana – poza nielicznymi współczesnymi amatorami już wyrobionymi – następne pokolenie odkryje i pokocha?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s