Usuń Żydów z polskiej kultury… Niewiele zostanie.

Po moim ostatnim wpisie o muzyce Aleksandra Tansmana pojawił się komentarz – za który szczególnie dziękuję: „Mało kto o tym wie, że Aleksander Tansman pisał na osobiście bardzo mi bliski instrument – gitarę klasyczną, chyba jako jedyny światowej klasy polski kompozytor”. „Orsinger” podał (podała?) link, pod którym można znaleźć muzykę tego autora. Zachęcam (zwłaszcza tych wszystkich, którzy interesują się muzyką), by posłuchali.

Pierwszy utwór:

Drugi utwór:

Ja posłuchałem. Bardzo mi się ta muzyka podoba i tym bardziej nie rozumiem bojkotu, jaki dotknął jej twórcę.

Że Żyd?

ŚP Anna Radziwiłł powiedziała kiedyś: „Usuń wszystkich twórców, uczonych, artystów pochodzenia żydowskiego z naszej kultury, sztuki i nauki – niewiele zostanie…”.

Może przesadziła, ale fakt: rola asymilantów w naszych dziejach jest znacząca. I gdyby nie te uprzedzenia, to moglibyśmy być dumni z wielkiego Tansmana, jednego z czołowych kompozytorów dwudziestego wieku. (Bo ilu Polaków dostało od cesarza Japonii medal „za wkład w rozwój kultury światowej”, tak jak on?). 

Zamówiłem (z pomocą, bo sam nie jestem w internecie taki sprawny…) dwie płyty z muzyką Aleksandra Tansmana. Czekam na nie, bo sądzę, że jednak odtwarzanie muzyki w laptopie ją jakoś zuboża. Posłucham na adapterze. 

* * *

Więcej o Annie Radziwiłł: „Długo to potrwa, ale kiedyś Polacy się ockną i docenią w y c h o w a n i e. Anna Radziwiłł dawała przykład” 

Więcej o Polakach i Żydach: „Niemcy zniszczyli Żydów biologicznie, a my zniszczyliśmy ich pamięć, kulturę, tradycję. W całej Polsce pokażmy uczniom szkół podstawowych, gdzie byli tutejsi Żydzi” 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s