Piszcie wspomnienia. I złóżcie je w archiwum.

Jak wiadomo – nie ukrywam tego że jestem starcem. Tak coś mi się zdaje (mogę się mylić – bo jak to sprawdzić?), że czytelnicy moi to też nie młodzież… No to „między nami – starcami”.

Co raz pojawia się jakiś mój przyjaciel czy znajomy sprzed lat (rekord: sprzed 70 lat) i daje mi do czytania swe wspomnienia. I z reguły pobrzmiewa przy tym taka nutka żalu, że owe wspomnienia nie znajdują zbyt wielu czytelników (czasem wcale…).

Drodzy Przyjaciele! Nie martwcie się. Chcę was pocieszyć i zachęcić. Piszcie wspomnienia – no, byle prawdziwe, uczciwe. To ważne i dobre zajęcie na starość, kiedy macie dużo czasu – i niewiele do roboty.

Wiedzcie, że wszystkie pamiętniki i wspomnienia – to materiał historyczny, to może być coś bardzo cennego kiedyś – młodym, badaczom, uczonym. Przeżyliśmy szmat czasu kiedy nie pisało się wspomnień – często ze względów na bezpieczeństwo osobiste i opisywanych. Teraz możemy to nadrobić.

Zadbajcie tylko, by Wasze Dzieło nie zostało spalone po Waszej Śmierci. Zabezpieczcie, złóżcie do jakiegoś archiwum, muzeum, biblioteki.

A że na bieżąco nikt nie chce czytać? Pocieszam: jak napisałem moje wspomnienia i nikt ich nie chciał wydać, to jeden wydawca powiedział mi „na ucho”: Panie Profesorze, wydałem wspomnienia pana X i pana Y – i sprzedałem pojedyńcze egzemplarze. A to przecież autorzy byli prominentni, powszechnie znani…

Ale mam sugestię (prośbę?). Jak już o okupacji, to piszcie zwłaszcza o oporze cywilnym, codziennym. Mniej o walkach (tego jest wiele), a np. o Tajnym Uniwersytecie (były dwa). W Warszawie nikt nic o nim nie wie. A może pamiętacie wspomnienia swych rodziców – bo studentów i nauczycieli akademickich tamtych czasów już nie znajdziemy… Boli mnie brak relacji z oporu cywilnego w czasie okupacji! Zmarnowaliśmy szansę – no, może nie tylko z wlasnej winy. Ja na przykład, wiem kto był „podziemnym” starostą w moim powiecie i miał nim być po wojnie. Tyle że wylądował w łagrze…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s