Ludzka politura, wpływy cywilizacji, jest bardzo powierzchowna.

Pojawiły się moje dwa wpisy na zbliżony temat.

Najpierw: Co to jest „prawo naturalne”? (preludium do rozważań). O tym, że tylko bardzo powierzchowna politura dzieli nas od zwierząt.

I później: Słabego stado niszczy. Zachowania stadne w więzieniach to kosztowne niszczenie ludzi. Nic nie usprawiedliwia istnienia więzień w XXI wieku.

I pojawiły się odpowiedzi na te teksty – na temat więzień jako kary. Szczególnie pocieszająco i mądrze wpisał się „jozefmichalik2” (chyba nie biskup?).

Odpowiadam: otóż ja nie sugerowałem, że w więzieniach nadal jest jak na Białołęce w latach 60-tych. Nie mam zresztą na ten temat wiedzy. Pisałem o tym w zupełnie innym aspekcie: że człowiek w określonych warunkach zachowuje się analogicznie do zwierząt stadnych. I że ta ludzka politura, wpływy cywilizacji, jest bardzo powierzchowna. Tak mi się wydaje. A dyskusja poszła w innym kierunku – nic złego, ale nie taka była akurat teraz moja intencja.

Za reakcje, wpisy komentarzy – dziękuję. I pozdrawiam. A swoją drogą szkoda, że to jest jednostronnie anonimowa dyskusja. Ciekaw byłbym, kim są niektórzy korespondenci. Budzą mój szacunek. No, ale tak już jest tu przyjęte.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s