Durni przywódcy Powstania są czczeni, a bohaterów cywilnego oporu nie pamiętamy.

I znów rocznica Powstania… Ja jestem jednym z już mało licznych, który – co prawda z Milanówka, ale jednak – Powstanie przeżywał. Mam swój pogląd. Żal mi, że ci nieudolni, nieodpowiedzialni, wprost infantylni i durni „wodzowie” nie ponieśli odpowiedzialności. Wszystko wskazuje, że powoli to nadrabia historia. No, szkoda że oni odeszli w chwale bohaterów. No ale trudno.

Przy okazji rocznic Powstania mam inne skojarzenia niż oni. Mówi się wiecznie o bohaterstwie, walce, strzelaniu (o ile było z czego…). A wciąż za mało, prawie nic, o cywilnym oporze.O nielegalnej oświacie – która zapobiegła czarnej dziurze cywilizacyjnej. Przeczytałem, że nielegalne studia medyczne wykształciły dwa tysiące lekarzy! No i co, że z bohaterstwem (cywilnym), a do tego skutecznie, studia organizował i prowadził dr Jan Zaorski?! Pisałem do Rektora, do Senatu uczelni, nawet do gazet, by warszawską medycynę (teraz to Warszawski Uniwersytet Medyczny) nazwano imieniem Jana Zaorskiego. Wtedy żyli jeszcze Jego studenci.

NIKT MI NIE ODPOWIEDZIAŁ.

A takie działanie jak Jana Zaorskiego miało niewątpliwy sens. W przeciwieństwie do wysadzania torów kolejowych, które w sześć godzin Niemcy naprawiali – a przy okazji wymordowywali okoliczne wsie.

I drugie, co mnie stale wydaje się fenomenem. Kiedy przez Milanówek przewijała się masa wygnańców – wyniszczonych, obdartych, chorych – nie słyszałem ani razu przekleństw pod adresem powstańców i inicjatorów walk. Wspominano co utracono, opłakiwano poległych (czy wprost zamordowanych) bliskich. Ale narzekań nie było. To chyba jakiś fenomen?!

I ostatnie… Będą ludzie ochoczo śpiewać na Placu Piłsudskiego pieśni powstańcze. Czy i tę idiotyczną „a na tygrysy mają visy” – skoczną, prawie radosną, a jakże głupią? Prawda, że przez pół wieku śpiewałem ją z moimi harcerzami i mnie wtedy nie raziła. Ot – też fenomen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s