Prawo „stanowione” nie obowiązuje? To po co ono w ogóle?

Coś się złego dzieje. Kiedyś powiedzieliby, że to układ gwiazd… Narastają konflikty, niektóre wprost groźne. Mnie niepokoi atmosfera w zakresie pozycji Kościoła w naszym Państwie. Nasze prawo jest bardzo sprzyjające poglądom Kościoła katolickiego. Czasem za bardzo – bo narzuca innowiercom (czy niewierzącym w ogóle) normatywy katolickie.

A mimo to pojawiają się zapowiedzi wojny religijnej. Czy potrzebnej nam? Była deklaracja podpisana przez (święcie wierzę – w większości nieczytających co podpisują) tysiące lekarzy i studentów. Była cała „draka” z profesorem Chazanem. A teraz są głosy, że prawo naturalne ważniejsze jest od prawa stanowionego.

Wczoraj w telewizji Polonia słyszałem kazanie („homilię”) biskupa. Głosił, że wierzącego nie obowiązuje prawo stanowione – jeżeli jest ono niezgodne z jego przekonaniami, z uznawanym przez niego prawem naturalnym. Kościół celuje we wprowadzaniu nowych pojęć. Brzmią niecodziennie, mądrze (?). Zbieram te nowotwory językowe – może kiedy wydrukuję. Tak też jest z tym prawem S T A N O W I O N Y M.

Ale prawo „stanowione” budzi szczególny mój niepokój. To straszne! Jeżeli każdy obywatel może omijać tzw. „prawo stanowione” wtedy, gdy nie odpowiada jego przekonaniom – to po co w ogóle „prawo stanowione”? Otóż do tej pory wydawało mi się, że jest jedno prawo, przyjęte przez organa państwowe. I czy się ono komuś podoba, czy nie – ma być przestrzegane. Abstrahuję od wojny, nazizmu, stalinizmu; mowa o normalnym Państwie w normalnych warunkach. „Dura lex sed lex”.

Jeśli każdy będzie oceniał przepisy prawne według swoich wierzeń czy przekonań – i będzie żył według własnych kryteriów i ocen – to przecież grozi chaos i kompletna anarchia. Jak można w ogóle podważać – oficjalnie – potrzebę praworządności? Czy nawoływanie do nieprzestrzegania prawa jest dopuszczalne? Nie powinno być karane? Jak ma wyglądać nasza praworządność?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s