Aborcja, in vitro, ateizm… Dlaczego ksiądz Oko mija się z prawdą i obraża uczucia?

U red. Moniki Olejnik, z uporem godnym lepszej sprawy, pojawia się ciągle (no, może tylko „za często”) taki dziwny „uczony”, ksiądz Dariusz Oko. Otóż niestety mija się on z prawdą (a podobno jest profesorem, więc chyba nie wypada…?). Dzisiejszy występ p. Oko w telewizji, wydaje się, jest kolejnym przejawem narastania w Polsce wojny religijnej (kiedy mówił o ateizmie). Szkoda. Proszę też, by podał źródła swej wiedzy, ponieważ mówiąc o aborcji i in vitro powołuje się (jak zwykle i chętnie) na bliżej nie znane „badania naukowe”.

Powtarzam: nie jestem zwolennikiem aborcji. Ale by jej nie było, potrzebna jest edukacja seksualna prowadząca do powszechnej wiedzy o seksualności i dostęp do antykoncepcji. To po pierwsze.

Po drugie, odwoływanie się do Niemiec hitlerowskich jest chybione: w krajach autorytarnych aborcja była ostro zwalczana. I w Niemczech III Rzeszy, ale także i w Związku Radzieckim (poza krótkim okresem zaraz po rewolucji). To jedną z cech państw demokratycznych jest liberalny stosunek do aborcji – co nie oznacza entuzjastycznego jej pochwalania.

Po trzecie, nieprawdą jest (wiem, bo po programie pytałem ginekologów), że dzieci z zapłodnienia in vitro częściej wykazują wady wrodzone niż te z zapłodnienia klasycznego.

I może najważniejsze. Jestem ateistą (jak mawiał Kuroń: niestety, nie otrzymałem łaski wiary) i wypraszam sobie, by w wypowiedziach publicznych ateiści byli obrażani. Jak zresztą i katolicy czy mahometanie – są ateiści różni i wyrażanie się o nas obraźliwie, lekceważąco, jest obrzydliwe. Gdybym był młodszy, silniejszy, zdrowszy i ruchliwy – podałbym p. Oko za ostatnie wypowiedzi do sądu – za „obrazę moich uczuć”.

Pani Prezydent Warszawy ryzykuje wg p. Oko utratą w przyszłości lokalizacji w niebie (?). A my, ateiści, o ile zachowujemy się przyzwoicie, to przecież nie dla nagrody niebiańskiej (bo w nią nie wierzymy), a z dobrej woli i przyzwoitości. Taka jest między nami różnica.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s