Pomóżcie zrozumieć „deklarację wiary”: czy to akt rezygnacji z wszelkiego korzystania z narządów płciowych poza prokreacją?

Staram się unikać akcentów anty-kościelnych. Jako ateista chciałbym, by i mnie (nas) pozostawiono w spokoju. Co więc robi Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski w parlamencie świeckiego państwa? A afera, która wybuchła w sprawie aborcji i wolności sumienia i odmowy udziału w  D O P U S Z C Z A L N E J  P R A W N I E  aborcji przez ludzi sumienia? Apel-deklarację Wandy Półtawskiej podpisało wielu medyków zaangażowanych ideologicznie (nie tylko ginekologów – bo pewnie ich tylu nie ma). Przeczytałem i mam wrażenie że mało kto zadał sobie trud zrozumienia treści.

Ja – żeby było jasne – nie jestem zwolennikiem aborcji. Jako lekarz (nie ginekolog) zabiegu tego nie akceptuję. Ale prawo jest prawem. Katoliccy lekarze ginekolodzy (ilu ich jest?), którzy nie chcą uczestniczyć w działaniach prawnie akceptowanych, nie muszą pracować w społecznych zakładach służby zdrowia. Są liczne placówki prowadzone przez zakony czy Kościół – mogą zatrudnić się tam. Albo i zorganizować sobie wyznaniowy szpital czy placówkę i tam realizować się ideologicznie. Podobnie, jeżeli ktoś nie akceptuje jakichś treści przedstawienia teatralnego, to tam nie idzie. To, co jest za zamkniętymi drzwiami, jest sprawą prywatną. I nawoływanie do agresji, zakazu – jest bezprawiem.

W tym dokumencie w trzeciej części czytam (za „Niedzielą”): „Przyjmuję prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest determinowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej [czy różni się to od człowieka? – przyp. AJ]. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia. Powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko  w y b r a n i  [podkreślenie AJ] przez Boga i związani z Nim Świętym Sakramentem małżeństwa mają  p r a w o  u ż y w a ć  [podkreślenie AJ] tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim”.

Mam trudność w zrozumieniu (wiem, wiem – posypią się teksty, że jestem sklerotyk). Czy w deklaracji jest (jak mi się wydaje) akt rezygnacji z wszelkiego korzystania z tych narządów poza prokreacją?

 

 

 

* * *

 

 

 

Zapraszam też do lektury mojej nowej książki:

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s