A może Telewizja Oświatowa dla starszych ludzi?

Ludzi starych przybywa. I będzie przybywać. Nie bez znaczenia jest, co sobą reprezentują. Zwłaszcza wtedy, gdy postępuje (niestety nieunikniona) inwolucja psychiczna.

Wiadomo, że zajęcia umysłowe spowalniają proces regresu mózgowia. Wielu zresztą emerytów długo jeszcze po przejściu w stan spoczynku zachowuje i sprawność, i ciekawość intelektualną (tak na marginesie: to raczej kobiety).

Jest taka, ze wszech miar słuszna i piękna, inicjatywa: Uniwersytety Trzeciego Wieku. Jest ich wiele. Już kiedyś w Kolonii słyszałem, że inicjatorem tej akcji była Polka, profesor AWF w Warszawie, Halina Szwarcowa. Możemy być dumni. Zetknąłem się z ich funkcjonowaniem osobiście kilka razy. To naprawdę ciekawe środowisko, poważnie traktujące działania. I to mądre działania. Uważam, że należy ze wszech miar sprzyjać rozwojowi tej inicjatywy, popierać ją. Także finansowo.

Przed laty wykładałem w telewizyjnej szkole Edusat (z czego wycofałem się przez wiek i trudności komunikacyjne – po likwidacji połączeń kolejowych nie mogłem dojeżdżać, a później i Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna zbankrutowała z powodu niżu demograficznego). Poza studiującymi, wśród słuchaczy telewizyjnych wykładów było wielu ludzi w starszym wieku. Wiem, bo otrzymywałem bardzo wiele listów od takich właśnie słuchaczy.

Pisałem już kiedyś, że Państwowa Telewizja powinna uruchomić cykle wykładów popularno-naukowych. W tej jednej kwestii można by wziąć przykład z PRL, kiedy to istniała bardzo rozbudowana Telewizja Oświatowa. Teraz byłoby to wsparcie działania Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Czy taka inicjatywa jest dziś kompletnie obca decydentom?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s