Skąd polskie i izraelskie problemy z Wagnerem?

A teraz znów o muzyce. Choć („jej Bohu!”) poza uwielbieniem i osłuchaniem nie jestem żadnym fachowcem! 

„Gazeta Wyborcza” zamieszcza bardzo ciekawy (i pewnie fachowy) materiał na temat Wagnera. Pewnie trochę to z powodu premiery „Lohengrina” w Operze Narodowej. Ciekaw jestem, jak to jest wystawione – widziałem kilka przedstawień, porównałbym sobie. Cóż, pewnie jej nie zobaczę. A „Lohengrin” to akurat przykład, kiedy fantazja (i bezczelność niekiedy) „uwspółcześniaczy” by nie raziła.

Przy tej okazji przypomniało mi się, że w roku 1972 wyszła wspaniała książka Stefana Kisielewskiego „Gwiazdozbiór muzyczny” (warto by ją wznowić). Były to ciekawe felietony o różnych kompozytorach, wzbudzały ciekawość muzyczną. Owóż tenże autor nie cenił Wagnera! Pisał o nim fatalnie, co mnie (już wtedy) trochę dziwiło. No ale autor, fachowiec i znawca, miał prawo tak Wagnera oceniać. Jednak nawet on chwalił, jako jedno jedyne Wagnerowskie dzieło, uwerturę do „Tristana i Izoldy”.

I w 1981 roku doszło w związku z tą uwerturą do pewnego wydarzenia, już historycznego. Otóż w Izraelu nie grywano Wagnera, jako antysemity i ulubieńca Hitlera (choć co on winien?). Był październik, inauguracja sezonu filharmonicznego. Jakiś program, sala pełna „wyfraczonych” ludzi elity. I wychodzi na scenę dyrygent – Zubin Mehta. Mówi: „Zmiana programu. Jako pierwsza będzie wykonana uwertura do ‚Tristana i Izoldy’ Wagnera”!

I zrobiło się piekło. Wrzask – jedni protestują, inni klaszczą. Doszło do przepychanek. Służby porządkowe usunęły protestujących – przez cały czas awantury dyrygent stał jak mumia i czekał. Po czym wykonano po raz pierwszy publicznie w Izraelu Wagnera.

A ja Wagnera (nie wszystko) lubię i chciałbym, żeby na moim pogrzebie zagrano (pewnie z płyty) muzykę żałobną ze „Zmierzchu Bogów”. To jeden z najwspanialszych utworów żałobnych – a jest ich przecież sporo. 

 

* * * 

Tu ów marsz żałobny w wykonaniu z 2008 roku (orkiestry prowadzonej przez wspomnianego Zubina Mehtę): 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s