Ilu carów zmarło śmiercią naturalną?

Już dwukrotnie podkreślałem – i to dość energicznie – że mój blog nie ma prawie nic wspólnego z moją specjalnością naukową. Wbrew obyczajowi (który doprowadza mnie do pasji), że niektórzy profesorowie w aureoli swego tytułu wypowiadają się na każdy temat (często głupio), ja tego robić nie chcę. 

Niestety, znów ktoś anonimowy – bo tak to już jest w blogach; a tym razem chyba profesor historii – „objechał” mnie za wypowiedź na temat carów. Pisałem, że żaden nie zmarł śmiercią naturalną – co okazuje się nieprawdą. Choć tak się uczyłem w szkole średniej 70 lat temu. Co więcej, wtedy podawano jako chwalebny przykład to, że w przeciwieństwie do carów żaden polski król nie zginął śmiercią zaplanowaną. No – Panie Profesorze – tak mnie uczyli wtedy. A dowiedziałem się ostatnio, że i z tymi polskimi królami też nie do końca prawda… Więc odwołuję, dziękuję za korektę i zwróconą uwagę. Za błąd historyczny Anonimowego Komentatora przepraszam.

A tak nawiasem: przez 20 lat byłem docentem, zanim wreszcie ówczesny prezydent – Jaruzelski już za rządów „Solidarności” – wręczył mi profesorską nominację. Gdyby nie względy techniczne (tłumaczenia, za które niestety trzeba by było dużo płacić), to wiele lat wcześniej byłbym profesorem w Kolonii. Piszę to po to, by kolejni moi czytelnicy nie pisali – jak ten anonimowy profesor-historyk (?), że nie dorosłem do tytułu, jaki kiedyś dostałem. A pisać będę nadal na wiele tematów – bo życie mi je podpowiada. I w przeważającej większości nie mają one nic wspólnego z moim zawodem. 

Chciałbym, żeby moi czytelnicy pamiętali, jaki jest, nieprzypadkowo, tytuł blogu. I że ja naprawdę piszę tu to, co myślę, a nie to, co studiuję. Trochę korekty (chwała mu!) robi mój konsultant komputerowy. Ale naprawdę nie wiążcie moich wypowiedzi z moją (byłą) pracą naukową, moim dorobkiem i tytułem. Może w przyszłości, pisząc na tematy, które wchodzą w moje kompetencje naukowe, będę to zaznaczał?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s