Bezradność Zachodu to powrót do połowy XX wieku. Żal mi, że dożyłem tego końca Nowej Europy.

Pytano mnie, czemu zamilkłem w blogu. Po prostu przeżyłem szok. I prawdę mówiąc, choć nieco przywykłem przez ostatnie dni, przeżywam najgorszy okres od wielu dziesiątków lat.

Dumny byłem – chełpiłem się tym, że dożyłem innych czasów, innego świata. Przynajmniej Europy. I choć doświadczenia 1939 roku pamiętałem i studziły mój entuzjazm do NATO – to jednak uważałem, że świat się tak zmienił, że nic już tych zmian nie odwróci.

Myliłem się. Byłem idiotycznie naiwnym… Jednego dnia Putin przywołał mnie do porządku. Pokazał, że powtórka – bezczelna, niczym nie maskowana – 1938-39 roku jest możliwa. Że to, co robił Hitler, i długa bezradność Zachodu, może powtarzać się nawet w XXI wieku. To wszystko to powrót do połowy XX wieku. Gorzej, bo bardziej cynicznie.

Możemy zastanawiać się, po co Putin wprowadza wojska: Krym i tak mógł mieć. Pod względem historycznym i ludnościowym ani on ukraiński był, ani jest. Wojska były po to, by upokorzyć – pokazać nicość Zachodu, Europy! A jak się udało – będą dalsze napaści.

Bezterytorialna linia kolejowa i autostrada do Królewca? Potem Łotwa? (też, jak w Sudetach, mniejszość narodowa „cierpi”). A co potem? Może nasz wschód i południe – bo akcja „Wisła” była podłą i bezprawną?

Pokochałem Rosję, Petersburg, pamięć Dziadka – licznych wspaniałych Przyjaciół. Pisałem o tym z entuzjazmem… Mam się wstydzić – głupoty, naiwności, demencji?

Mało dziś starców, co pamiętają 1938 i 1939 rok. A ci, co są, mają prawo do starczej niepamięci. Ale ja – niestety – wspaniale pamiętam. Mowę Becka w Sejmie. „Guzika nie oddamy”. Entuzjazm patriotyzmu. Konną armię jak z Kossaka. I tę idiotyczną, bezsensowną pazerność Hitlera. I tę uległość. Putin to rażąco powtarza: i bezczelne kłamstwa, i prowokacje. Co będzie dalej?!

Mój rosyjski Dziadek zmarł w 1932 roku. Zdążył przed stalinowskim obłędem czystek. Jego ucznia i następcę zakatowali na Łubiance. W porę Dziadek odszedł – bo to spotkałoby Jego (obaj mieli liczne kontakty z uczonymi z Zachodu). Żal mi, że ja dożyłem tego końca Nowej Europy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s